
Procesy związane z mową angażują zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego (USA). Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”.
Badacze zaobserwowali, że podczas mówienia aktywują się obie hemisfery, a nie wyłącznie lewa część mózgu.
„Rezultaty naszego badania kładą kres powszechnym przekonaniom funkcjonującym w środowisku naukowym – że w procesie mowy wykorzystujemy tylko jedną półkulę naszego mózgu” – mówi prof. Bijan Pesaran, jeden z badaczy.
Dotychczas naukowcy sądzili, że umiejętności dotyczące mowy (słuchanie i mówienie) oraz języka (tworzenie i rozumienie wyrażeń) podlegają lateralizacji. Oznacza to, iż są one zależne od pobudzenia konkretnej (lewej) hemisfery.
Amerykańscy naukowcy mieli jednak wątpliwości, co do słuszności powyższych założeń, ponieważ większość eksperymentów w tej kwestii była wykonywana przy pomocy niebezpośrednich metod mierzenia aktywności mózgu.
Postanowili przeprowadzić badanie na pacjentach z epilepsją, którzy, oprócz elektrod umieszczonych na powierzchni czaszki, posiadali elektrody wszczepione do mózgu.
„Rzadko zachodzi możliwość otrzymania zapisu bezpośrednio z ludzkiego mózgu” – komentuje Thomas Thesen, współautor badania.
Naukowcy poprosili osoby badane, aby powtarzały słowa „kig” i „pob”, które nie występują w języku angielskim. To pozwoliło im na oddzielenie procesu tworzenia mowy od procesu użycia języka.
Analiza wyników wykazała, że podczas mówienia aktywne były obie półkule mózgu – lewa i prawa.
„Teraz, gdy posiadamy lepszy wgląd w powiązania występujące między mózgiem a mową, możemy przystąpić do rozwijania nowych metod pomocy osobom z uszkodzeniami mózgu po udarach lub wypadkach, które usiłują odzyskać zdolność mówienia” – podsumowuje Pesaran. (PAP)
ooo/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.