Szczurza empatia uwarunkowana społecznie

Doświadczenia społeczne determinują, czy jeden szczur pomoże drugiemu wydostać się z pułapki - informują naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego (USA), których wnioski ukazały się w serwisie "Science Daily".

Zdolność do odczuwania empatii zaobserwowano u szczurów już wcześniej. Mając wybór - uwolnić "kolegę" z pułapki lub zjeść czekoladę - gryzonie na pierwszym miejscu stawiały pomoc. By sprawdzić, czy szczury będą równie empatyczne w stosunku do osobników, z którymi wcześniej nie miały do czynienia, badacze pracowali z dwiema grupami gryzoni o różnym ubarwieniu.

Szczury, których zachowanie było analizowane, zawsze były albinosami. Najpierw sprawdzano, czy uwolnią zupełnie obce szczury o takim samym ubarwieniu. Przez 12 dni w pułapce pojawiał się inny szczur-albinos, a badana grupa szybko nauczyła się, w jaki sposób otwierać pułapkę. Gdy obcy szczur miał inne ubarwienie, większość albinosów nie otwierała pułapki. Jeżeli jednak wcześniej szczury o różnym ubarwieniu spędziły pewien czas w jednym pomieszczeniu, a później ciemny szczur wpadł w pułapkę, biały spieszył mu na ratunek.

Podczas innego testu albinosy umieszczone zostały na dwa tygodnie w grupie z ciemnymi szczurami (później z innymi albinosami). Okazało się wówczas, że gryzonie, które wcześniej poznały choćby jednego "kolegę" o odmiennym ubarwieniu, otwierały klatkę, gdy znalazł się w niej inny podobnie wyglądający szczur. Sugeruje to, że nie muszą one znać konkretnego szczura, lecz daną odmianę.

Potwierdził to kolejny eksperyment, podczas którego albinosy wychowywały się z samymi ciemnymi szczurami (nigdy nie widziały swojej własnej odmiany). Podczas testów z pułapką okazało się, że pomagają ciemnym szczurom, lecz albinosom już nie.

"Szczury nie rodzą się z wewnętrznym poczuciem tożsamości czy motywacją do pomagania innym osobnikom podobnym do siebie. Empatia i chęć pomocy wynikają z interakcji społecznych" - mówi autorka badań dr Inbal Bartal.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Naukowcy badają nieznaną nauce paproć sprzed 300 mln lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera