Wariant genu APOE przyspiesza atrofię mózgu

Wariant genu APOE występujący u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi może prowadzić do szybszej atrofii mózgu - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Radiology".

Gen apolipoproteiny E (APOE) pełni szereg funkcji w transporcie i metabolizmie lipidów. Większość osób posiada co najmniej jedną kopię wariantu APOE E3 (epsilon 3), który jest neutralny. Mniej popularnym wariantem jest E4 (epsilon 4), który ma związek z podwyższonym ryzykiem wczesnego rozwoju choroby Alzheimera i szybszym postępowaniem choroby - wyjaśnia dr Jeffrey R. Petrella, autor badań.

Dr Petrella przeanalizował informacje z bazy danych Alzheimer\'s Disease Neuroimaging Initiative (ADNI), dotyczące 237 pacjentów o średniej wieku 80 lat, u których występowały łagodne zaburzenia poznawcze. Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny, by obserwować poziom atrofii mózgu pacjentów przez 12-48 miesięcy.

Okazało się, że atrofia mózgu w 13 z 15 obszarów uważanych za główne cele choroby Alzheimera postępowała znacznie szybciej u osób posiadających wariant E4 niż u osób posiadających wariant E3.

"Leki zatwierdzone dotychczas przez FDA (amerykańską Agencję Żywności i Leków) działają na objawy, nie modyfikując przyczyny choroby. Zamierzamy prowadzić dalsze badania w celu opracowania i przetestowania leków, które będą wpływały na sam przebieg choroby" - komentuje dr Petrella.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera