
Uszkodzone komórki nerwowe odnawiają się nie tylko dzięki odbudowie aksonów, ale także dzięki odrostowi dendrytów – wynika z badań, które zostaną opublikowane na łamach „Cell Reports”.
Naukowcy z Penn State University (USA) odkryli, że proces regeneracji uszkodzonych neuronów obejmuje naprawę dendrytów – części komórek nerwowych odpowiedzialnych za odbieranie sygnałów od innych jednostek.
Badacze wykorzystali do eksperymentu muszki owocowe (Drosophila melanogaster), którym odcięli dendryty od wszystkich komórek nerwowych, a następnie obserwowali, jak zachowa się ich organizm.
„Odcięcie wszystkich dendrytów spowodowało, że komórki nie były w stanie dalej odbierać informacji i oczekiwaliśmy, że umrą. Byliśmy zaskoczeni, kiedy odkryliśmy, że wcale tak się nie stało” – komentuje Melissa Rolls, współautorka badania.
Okazało się, że dendryty zaczęły regenerować się już po kilku godzinach, a po kilku dniach prawie całkowicie odbudowały swoją sieć. W dodatku zauważono, iż odrost dendrytów w komórkach nerwowych przebiegał znacznie szybciej i bardziej efektywnie, niż zazwyczaj ma to miejsce w przypadku aksonów.
Do tej pory sądzono, iż neurony odbudowują się wyłącznie poprzez odrost aksonów – elementów przekazujących informacje innym komórkom.
Teraz wiadomo, że dendryty są także zdolne do regeneracji, a ponadto proces ten jest niezależny od zjawiska odrostu aksonów.
„Oznacza to, że neurony nie tylko posiadają niesamowitą zdolność do odbudowy, ale dysponują w dodatku dwoma systemami regeneracji: jednym dla aksonów i drugim dla dendrytów” – mówi Rolls.
W przyszłości naukowcy pragną zbadać, w jaki sposób i na jakich warunkach przebiega proces regeneracji dendrytów u ludzi, a także chcą zidentyfikować białka lub geny zaangażowane w powstawanie tego zjawiska.
Badacze mają nadzieję, że w przyszłości będzie można wykorzystać wiedzę na ten temat w przywracaniu sprawności osobom po udarach czy wypadkach. (PAP)
ooo/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.