Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
23.12.2013 aktualizacja 23.12.2013

Fizycy - sztuczny śnieg można zrobić w domu

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia a upragnionego przez dzieci śniegu brak. Fizycy z Uniwersytetu Śląskiego i twórcy "Instytutu Odkrywania Tajemnic" proponują by samodzielnie przygotować sztuczny śnieg w domu. Potrzebne będą... jednorazowe pieluszki i woda.

Podczas zorganizowanego w instytucie specjalnego, przedświątecznego pokazu naukowego, dr Dariusz Kajewski przekonywał, że dzięki znajomości praw fizyki można nie tylko wyjaśnić wiele zjawisk, ale również wykorzystać je w praktyce. "Sami możemy sobie przygotować +białe Święta+. Sztuczny śnieg można wyprodukować w domu" - mówił Kajewski.

Do jego wyprodukowania potrzebne będą jednorazowe pieluchy oraz woda. "W sklepie trzeba kupić chłonne pieluchy. Po powrocie do domu trzeba je rozpruć w celu wydobycia z nich małych, białych drobinek, czyli specjalnego polimeru, który chłonie ogromne ilości cieczy" - wyjaśniał podczas pokazu Kajewski.

Zawartość pieluch należy umieścić w pojemniku a następnie powoli dolewać do niej wodę, stale mieszając. "Gdy do takiego polimieru dolejemy wodę otrzymujemy substancję przypominającą z wyglądu śnieg" - mówił fizyk. Dwie pieluszki, jak wyjaśnił, wystarczą do ulepienia kilu solidnych śnieżek.

Otrzymany w ten sposób "śnieg" praktycznie nie ma nic wspólnego ze sztucznym śniegiem znanym np. ze stoków narciarskich mimo że w obu przypadkach kluczowym składnikiem jest woda. "Armatki śnieżne w górach rozpylają mgiełkę składającą się z ogromnej ilości kropelek wody. Krople te muszą zamarznąć zanim opadną na stok. W ten sposób powstaje śnieg, który podobny jest do naturalnego – jednak wprawni narciarze czują różnicę między naturalnym a sztucznym śniegiem. Różnica ta wynika z nieco innej budowy krystalicznej płatków sztucznego i naturalnego śniegu. Nasuwa się więc wniosek, że nic w pełni nie zastąpi naturalnego białego puchu" - uważa fizyk.

Dr Dariusz Kajewski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest pomysłodawcą projektu "Instytut Odkrywania Tajemnic", którego celem jest popularyzacja wiedzy z dziedziny fizyki. Od listopada na uczelni można zwiedzać wystawę "Zagadki optyki".

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022