Dwa grobowce na rzymskim cmentarzu z I wieku odkryto w Egipcie

Egipscy archeolodzy odkryli dwa grobowce z I wieku na stanowisku w północno-wschodnim Egipcie – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Odkrycia dokonali naukowcy z misji archeologicznej Ministerstwa Starożytności Egiptu na cmentarzu z czasów rzymskich. Znajduje się ono w mieście Al-Kantara w prowincji gubernatorskiej Ismailia, na stanowisku we wschodniej części miasta na prawym brzegu Kanału Sueskiego.

Jak poinformował Mohamed Ibrahim, minister starożytności Egiptu, archeolodzy odkryli na stanowisku dwa grobowce pochodzące z I wieku, z których jeden jest grobowcem szybowym należącym do kapłana o imieniu Mina.

Grobowiec ten został zbudowany z suszonych cegieł mułowych, jego długość wynosi 2,5 metra, zaś jego wysokość wraz ze sklepieniem wynosi 6,5 metra.

Jedna ze ścian grobowca zdobiona jest barwnym malowidłem przedstawiającym postać kapłana Miny przed obliczem Izydy – w mitologii egipskiej bogini płodności i opiekunki rodzin.

Według Ibrahima drugi odkryty grobowiec zbudowano z kamiennych płyt z wapienia, ale jak dotąd naukowcom nie udało się ustalić, do kogo należał. Wewnątrz odkryto zestaw glinianych garnków i mis z okresu ptolemejskiego (323-30 r. p.n.e.).

Na terenie rzymskiego cmentarza w Al-Kantarze grupa osób prowadziła wcześniej nielegalne wykopaliska, ale miejscowa policja zatrzymała sprawców.

Jak poinformował Abdel Maqsoud z Ministerstwa Starożytności Egiptu, to zdarzenie wpłynęło na decyzję o rozpoczęciu prac wykopaliskowych na stanowisku przez ekspedycję archeologiczną z ministerstwa. (PAP)

jot/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.11.2024. EPA/ANATOLY MALTSEV

    COP29/ Apel o większe wsparcie lokalnego wymiaru walki ze zmianami klimatycznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy przezroczysty półprzewodnik

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera