
Skrzepy krwi absorbują endotoksyny, chroniąc w ten sposób organizm przed zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) – zawiadamia czasopismo „PLoS ONE”.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) odkryli, że tworzące się na powierzchni rany lub w naczyniach krwionośnych skrzepy stanowią nie tylko barierę chroniącą ciało przed utratą ważnych płynów ustrojowych i przedostaniem się bakterii do wnętrza organizmu, ale biorą też aktywny udział w pochłanianiu toksyn lipopolisacharydowych, wytwarzanych przez bakterie Gram-ujemne.
„To znacząca pozycja na krótkiej liście metod obrony, jakie stosują zwierzęta, by chronić się przed wywołaną przez toksyny sepsą” – podkreśla Peter Armstrong, współautor badania.
Badacze zastosowali znacznik fluorescencyjny, który pozwolił im zaobserwować, jak skrzepy pokrywają się endotoksyną, a kompleksy lipopolisacharydowe są przyłączane do powierzchni włókien fibrynowych. Proces udało się ponadto sfilmować podczas badania z wykorzystaniem myszy.
Naukowcy udowodnili, że zjawisko o podobnym przebiegu zachodzi u homarów, skrzypłoczy, myszy oraz u ludzi.
W ten sposób potwierdzono hipotezę, która mówi o tym, iż częste i groźne dla życia następstwo wstrząsu septycznego – rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe – może w początkowej fazie i ograniczonym zakresie stanowić mechanizm obronny przed sepsą, który ma na celu redukowanie ilości endotoksyn przez skrzepy wewnątrz naczyń krwionośnych.
Sepsa i mogący jej towarzyszyć wstrząs septyczny są uznawane za ciężką reakcję organizmu na zapalenie, zazwyczaj spowodowane właśnie przez toksyny lipopolisacharydowe produkowane przez bakterie Gram-ujemne. Śmiertelność w wypadku zachorowania dotyczy od 30 do 50 proc. pacjentów. Najnowsze odkrycie naukowców może przyczynić się do lepszego zrozumienia choroby i zaproponowania skuteczniejszych metod leczenia. (PAP)
ooo/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.