Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
07.12.2013 aktualizacja 07.12.2013

Wieczór komet w planetarium Niebo Kopernika

Obserwacje astronomiczne, wykłady poświęcone odkrywaniu i obserwacji komet, nocny maraton filmów planetaryjnych, przedpremierowy pokaz laserowy - to atrakcje przygotowane przez planetarium Niebo Kopernika w ramach sobotniego wieczoru komet w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

"Nie płaczemy po ISONie! Kometa C/2012 S1 ISON - +Kometa stulecia+ - nie przetrwała przejścia obok Słońca. Dziś jest już jedynie wspomnieniem. Jednego jej odmówić nie można - wrażeń dostarczyła nam aż za trzy komety! Jednak nie jest to powód do odwołania naszej kometarnej nocy w Niebie Kopernika" - poinformowała PAP Katarzyna Nowicka z CNK.

„Nauczeni doświadczeniem mamy plan B! Gdy oczy całego świata skierowane były na kometę ISON tuż obok, po cichu przemykała kometa C/2013 R1 Lovejoy. Dziś za miastem jest już widoczna gołym okiem. Z Warszawy zobaczymy ją przez lornetkę" – czytamy w piątkowym komunikacie CNK.

Jak przekonują organizatorzy, odkryta we wrześniu przez znanego łowcę komet z Australii Terry’ego Lovejoya kometa C/2013 R1 Lovejoy jest największą atrakcją obserwacyjną grudnia 2013 roku.

Gośćmi wieczoru będą: odkrywca dwóch komet w tym C/2006 A1 (Pojmanski) prof. Grzegorz Pojmański z UW, odkrywca ponad 150 komet w projekcie SOHO Sungrazing Comets Michał Kusiak oraz obserwator i znawca komet Piotr Guzik.

Uczestników wydarzenia czeka nocny maraton filmów planetaryjnych z pozycjami filmowymi Nieba Kopernika, przedpremierowy pokaz laserowy i wspólne obserwacje astronomiczne połączone ze śniadaniem w niedzielny poranek.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny na podstawie darmowych wejściówek, które można pobrać z kas planetarium. Początek o godz. 20.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022