Wiceminister Maria Elżbieta Orłowska zakończyła pracę w resorcie nauki

Prof. Maria Elżbieta Orłowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), zakończyła w środę pracę w resorcie nauki. "Premier Donald Tusk przyjął jej rezygnację ze stanowiska" - poinformowało na swojej stronie internetowej MNiSW.

Prof. Maria Elżbieta Orłowska funkcję sekretarza stanu w MNiSW pełniła od 2008 roku. Od lutego 2012 roku pracowała jako sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Do Ministerstwa Nauki powróciła 28 maja 2012 roku, kiedy premier Donald Tusk powołał ją ponownie na stanowisko wiceministra tego resortu.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajmowała się sprawami związanymi z nadzorem, rozwojem i finansowaniem nauki, w szczególności inwestycji w zakresie dużej infrastruktury badawczej, programów i przedsięwzięć ustanawianych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego czy stypendiów dla wybitnych naukowców. Odpowiadała też za współpracę międzynarodową oraz promocję polskiej nauki i wyższej edukacji za granicą.

Do zadań prof. Orłowskiej należały też sprawy związane z udziałem w pracach Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz współpraca m.in. z Radą Młodych Naukowców i Komitetem Polityki Naukowej. Nadzorowała wdrażanie projektów systemowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz działań finansowanych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Sprawowała także nadzór nad dwiema nadrzędnymi agencjami wykonawczymi MNiSW finansującymi polską naukę oraz transfer wiedzy i technologii: Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowym Centrum Nauki.

Prof. Orłowska jest specjalistą w dziedzinie informatyki, w zakresie baz danych oraz biznesowych systemów informatycznych. Jest absolwentką Wydziału Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 otrzymała stopień doktora nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej, następnie w roku 2003 stopień DSc (Doctor of Science) na Queensland University w Australii oraz w roku 2004 stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w Instytucie Podstaw Informatyki PAN. Od roku 2004 jest członkiem Australijskiej Akademii Nauk.

W latach 1988-2007 była związana z Uniwersytetem w Queensland, gdzie w roku 1990 uzyskała nominację na stanowisko profesora na Wydziale Informatyki (Computer Science). Między 1995 a 2007 r. pełniła tam funkcje dyrektora do spraw studiów doktorskich oraz strategii i rozwoju badań naukowych. W roku 1992 została współzałożycielem oraz dyrektorem Narodowego Centrum Badawczego w Dziedzinie Systemów Rozproszonych (znanego pod nazwą Distributed Systems Technology Centre). Ponadto była wieloletnim członkiem oraz kierownikiem komisji do spraw rozdziału narodowych funduszy na badania naukowe i wdrożeniowe w ramach Australijskiej Rady do Spraw Badań Naukowych (Australian Research Council).

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Pomian doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

  • 23.02.2024 PAP/Rafał Guz

    Rektor Collegium Humanum: likwidacja uczelni - tylko w ostateczności

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera