
Przypomina młodzieży o "ostatnim dzwonku przed maturą z fizyki i astronomii", popularyzuje biofizykę. Prowadzi warsztaty z materiałami codziennego użytku. Ich uczestnicy pełnią rolę odkrywców – formułują hipotezy, a następnie je badają i wyciągają wnioski. Dla szerokiej publiczności przygotowuje interaktywne pokazy.
Doktorant Daniel Dziob kandyduje - w kategorii Instytucja pozanaukowa - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Daniel Dziob, doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim, popularyzuje naukę od II roku studiów. W 2010 r. zaczął przygotowywać pokazy i warsztaty na Małopolską Noc Naukowców. W latach 2012-2013 opracowywał już autorskie zajęcia warsztatowe.
Prowadził warsztaty dla szkół w ramach Europejskiego Projektu „SECURE”, pokazy w ramach Naukowego Dnia Dziecka w Niepołomicach, podczas Dnia Otwartego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyk oraz Dnia Otwartego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wygłosił wykłady na zaproszenie w ramach „X zimowej Akademii Fizyki”, przygotował warsztaty dla Uniwersytetu Dzieci i w ramach XII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Uczył przyrody dzieci ze podstawowych w ramach konkursu „Świetlik” i prowadził warsztaty z fizyki dla gimnazjalistów w Instytucie Fizyki UJ.
Kandydat korzysta z materiałów dydaktycznych, np. symulacji PhET, wzbogacając je o własne pomysły i udostępniając innym osobom (PhET to interaktywne symulacje zjawisk fizycznych przygotowanych po raz pierwszy przez Uniwersytet Kolorado w Boulder. Dotyczą głównie fizyki, ale również chemii, biologii, geografii, matematyki).
Uczestnicy koordynowanego przez niego konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” zdobywają wiedzę przez majsterkowanie i zabawę. W finale są oceniani przez publiczność i komisję konkursową.
Pokazy i warsztaty Daniela Dzioba cieszą się dużym zainteresowaniem. Warsztaty „Ostatni dzwonek przed maturą z fizyki i astronomii” zgromadziły w 2012 r. 55, a w 2013 r. 88 licealistów. W finale konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” wzięło udział 100 drużyn z całej Polski, od szkół podstawowych po studentów. Łącznie podczas finału obecnych było kilka tysięcy osób.
Doktorant przygotował multimedialne materiały dydaktyczne „Elektryczność i magnetyzm” i „Włącz fizykę – fizykON”. Opracował koncepcję interaktywnych stanowisk dydaktycznych wchodzących w skład interdyscyplinarnej wystawy o roboczym tytule Ruch dla Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk".
Polskie Towarzystwo Fizyczne przyznało Danielowi Dziobowi dyplom za popularyzację fizyki.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.