Owce pomogą zwalczać zakażenia

Naturalnie występujące we krwi owiec przeciwciała mogą znaleźć zastosowaniu w leczeniu zakażeń opornymi na antybiotyki bakteriami – informuje serwis „BBC News-Health”.

Walijska firma MicroPharm Limited z Newcastle Emlyn zamierza pozyskiwać od owiec przeciwciała zwalczające bakterie Clostridium difficile, które powodują infekcje u ludzi. W ubiegłym roku 1646 osób z Anglii i Walii zachorowało na infekcje układu pokarmowego, a 10 proc. z nich zmarło.

Clostridium difficile to bakteria beztlenowa, obecna w naturalny sposób w jelicie kilku procent dorosłych i nawet ponad połowy dzieci, jednak zwykle nie powoduje problemów. Niektóre antybiotyki wykorzystywane w leczeniu innych chorób mogą zaburzać równowagę „dobrych” bakterii w jelicie. Wówczas pozbawione naturalnych konkurentów Clostridium difficile mogą się namnażać i powodują zapalenie błony śluzowej jelita grubego z takimi objawami jak biegunka, krew w stolcu i gorączka. Do tego rodzaju zakażeń często dochodzi w szpitalach, u chorych leczonych antybiotykami.

W większości przypadków zakażeniom Clostridium difficile w placówkach opieki zdrowotnej można zapobiec, zapewniając właściwą higienę, bakteria jest jednak. bardzo zaraźliwa. Wydalane z kałem przetrwalniki zakażają otoczenie, mogą także przenosić się drogą powietrzną (chociażby podczas ścielenia łóżka). Osoby, u których bakterie Clostridium difficile w naturalny sposób bytują w jelitach, nie roznoszą bakterii, dopóki nie zaczną one produkować toksyn.

W rzadkich przypadkach Clostridium difficile może wywołać zapalnie otrzewnej, posocznicę i pęknięcia jelita grubego, co niekiedy prowadzi do śmierci. Ryzyko jest większe u osób starszych i chorych na inne poważne choroby. Zwykle pomaga odstawienie antybiotyków i podanie probiotyków - konkurencyjne „dobre” bakterie zasiedlają jelito i konkurują z Clostridium.

Specjaliści z MicroPharm zauważyli, że bezobjawowe zakażenie Clostridium difficile częściej występuje u owiec niż u ludzi. Wywnioskowali z tego, że układ odpornościowy owiec lepiej sobie z nim radzi. Dlatego wyizolowali z krwi owiec przeciwciała przeciw bakteriom (MicroPharm ma doświadczenie w pracy z przeciwciałami - produkowali na przykład surowice przeciwko jadowi węży). Pobieranie krwi nie jest dla owiec niebezpieczne – co więcej, firma stwarza im idealne warunki życiowe, by były jak najzdrowsze.

Jeśli powiedzie się izolowanie przeciwciał z surowicy krwi i koncentrowanie ich do odpowiedniego stężenia, w ciągu trzech lat powinny rozpocząć się badania kliniczne z udziałem ludzi. Gotowy produkt mógłby trafić na rynek za około 10 lat.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera