Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
13.12.2013 aktualizacja 13.12.2013

Sekcja Astronomiczna Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu - podążając ścieżkami Keplera

Słynny matematyk i astronom Johannes Kepler ostatnie dwa lata swego życia spędził w Żaganiu, położonym 40 km od granicy polsko-niemieckiej. Sekcja Astronomiczna Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu każdego roku organizuje m.in. poświęconą mu Kepleriadę i Rajd Szlakiem Keplera. Ich uczestnicy mogą rozwinąć swoją wiedzę na temat astronomii, fizyki, biologii czy chemii.

Sekcja Astronomiczna Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu startuje w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kandyduje w kategorii Instytucja Pozanaukowa.

Sekcja rozpoczęła swoją działalność w marcu 2009 r. z inicjatywy wieloletniego amatora astronomii Jacka Patki. Członkowie grupy mają od 10 do 60 lat. "Przyłączyć się do niej może każdy, kto chce zdobywać wiedzę z zakresu astronomii i nauk ścisłych i chce ją przekazywać poprzez działania popularyzatorskie" - tłumaczy w konkursowym zgłoszeniu Jacek Patka.

Corocznie na przełomie maja i czerwca grupa organizuje Kepleriadę. Wydarzenie poświęcone jest niemieckiemu matematykowi i astronomowi Johannesowi Keplerowi, który ostatnie dwa lata swego życia spędził w Żaganiu. Jak wyjaśniają sami organizatorzy, jest to festyn popularnonaukowy, w ramach którego prezentowane są różne dziedziny nauk w tym astronomia i nauki ścisłe – fizyka, matematyka, biologia i chemia. Do współpracy w niej zapraszane są okoliczne szkoły i instytucje. Przygotowane stoiska prowadzą "zapaleńcy" z danej dziedziny wiedzy: reprezentacja szkoły, planetarium czy obserwatorium astronomicznego.

Częścią Kepleriady jest też Rajd Szlakiem Keplera przygotowany i prowadzony przez Sekcję Astronomiczną. Polega na pokonaniu trasy wyznaczonej wokół miejsc związanych z Keplerem. Znajdują się tam stanowiska, na których uczestnicy muszą wykonać określone zadania związane z astronomią, matematyką, fizyką i historią astronomii. Może to być zagadka astronomiczna lub zadanie astrofizyczne, wykonanie obserwacji teleskopem astronomicznym czy zadanie sprawnościowe. W pierwszych latach rajd był imprezą związaną tylko ze szkołami z miasta, obecnie biorą w nim udział szkoły z przygranicznych miast niemieckich. Cała Kepleriada kończy się ogniskiem i obserwacjami astronomicznymi.

Sekcja organizuje też cykliczne seminaria dla młodzieży w ramach których młodzi pasjonaci nauki prezentują przygotowane przez siebie prelekcje związane z astronomią lub astronautyką. "Przy okazji wyjątkowych zjawisk astronomicznych: zaćmień czy tranzytów członkowie Sekcji organizują wspólne obserwacje, do których zapraszani są mieszkańcy miasta, uczniowie okolicznych szkół i wszelkie osoby zainteresowane astronomią. Czasami przyjeżdżają one nawet z dużych odległości od Żagania" - wyjaśnia Jacek Patka.

Każdego tygodnia Sekcja organizuje trzygodzinne zajęcia, w których biorą udział jej członkowie oraz osoby zainteresowane danymi zagadnieniami astronomicznymi. Zagadnienia każdych zajęć umieszczane są na stronie internetowej: http://astronomia.zagan.pl.

Można znaleźć tam również materiały specjalistyczne, poradniki, oraz przedruki przybliżające specjalistyczne źródła zawierające treści związane z astronomią, wydarzeniami, konkursami czy festiwalami. W roku 2012 serwis zanotował ponad 37 tys. odwiedzin, a w 2013 roku już ponad 40 tys., z czego w samym wrześniu ponad 3,5 tys. odwiedzin.

Każdego roku Sekcja Astronomiczna wydaje kalendarz astronomiczny, w całości wykonany przez członków Sekcji. Zawiera materiały fotograficzne, dane dotyczące przyszłych zjawisk astronomicznych i popularnonaukowych w danym roku kalendarzowym. Kalendarz nieodpłatnie otrzymują placówki edukacyjne, biblioteki i instytucje.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024