
Element geokompozytowy wspomagający wegetację roślin otrzymał Złoty Medal na 62. Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA 2013”.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Wanke-Jakubowska, zespół z tej uczelni w składzie: Krzysztof Lejcuś, Henryk Orzeszyna, Daniel Garlikowski, Andrzej Pawłowski, otrzymał Złoty Medal za element geokompozytowy do wspomagania wegetacji roślin oraz Złoty Medal przyznany przez Chorwackie Stowarzyszenie Wynalazców.
Technologia opracowana w Instytucie Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji służy zatrzymywaniu wody w glebie. Geokompozyty sorbujące wodę mogą być wykorzystane także na skarpach i wałach przeciwpowodziowych. Dzięki temu, że zwiększają trwałość roślin porastających umocnienia, minimalizują ich erozję. Ma to duże znaczenie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, podczas zagrożenie powodziowego, ale także w czasie codziennej eksploatacji umocnień.
Na tegoroczną edycję targów, gdzie prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki, przyjechali wystawcy z 13 krajów, m.in. Francji, Włoch, Chorwacji, Iranu, Rosji i Polski. Podczas spotkania zaprezentowano 230 innowacyjnych rozwiązań, w tym 93 polskie wynalazki.
PAP - Nauka w Polsce
kwa/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.