Kiedyś dzieci biegały szybciej

Wiele dzieci nie jest dziś w stanie biegać tak szybko, jak ich rodzice, gdy byli jeszcze dziećmi – informuje serwis „BBC News/Health”.

Wyniki międzynarodowych badań nad sprawnością fizyczną, które objęły okres 46 lat i dotyczyły ponad 25 milionów dzieci z 28 krajów zostały zaprezentowane podczas dorocznej sesji naukowej American Heart Association w Dallas.

Sprawność fizyczna dzieci pogarsza się. Przeciętne współczesne dziecko przebiega milę (1 609 metrów) w czasie o 90 sekund gorszym niż typowe dziecko sprzed 30 lat. Zmniejszyła się również wytrzymałość fizyczna - z dekady na dekadę spadała o 5 proc.

Efekt ten zaobserwowano zarówno u dziewcząt, jak i chłopców w wieku od 9 do 17 lat. Wiąże się on w dużej mierze (30 do 60 proc.) z narastającą otyłością. Niektóre kraje wypadają pod tym względem gorzej niż inne. Oprócz Zachodu, problem dotyczy między innymi Korei Południowej, kontynentalnych Chin i Hong Kongu.

Jak podkreśla kierujący badaniami dr Grant Tomkinson z University of South Australia, młode osoby, które dziś są mniej sprawne fizycznie, w późniejszym okresie życia mogą być bardziej narażone na przykład na choroby serca.

Dlatego należy je zachęcać do większej aktywności fizycznej - codziennie co najmniej przez godzinę. Może to być jazda na rowerze lub bieganie, jednak chodzi o prawdziwy wysiłek (taki, przy którym można się spocić). (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada Europy poluzowała ochronę wilków dla UE; wkrótce zmienione będą unijne przepisy

  • Fot. Adobe Stock

    Długość serdecznego palca a skłonność do nadużywania alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera