Bezrobotni mężczyźni szybciej się starzeją

Mężczyźni, którzy przez dłuższy czas pozostają nieaktywni zawodowo wykazują oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu na poziomie komórkowym – informuje czasopismo „PLOS ONE”.

Naukowcy z Imperial College London (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Oulu (Finlandia) przekonują, że bezrobocie może stanowić w przypadku mężczyzn jeden z czynników powodujących skracanie się telomerów – zakończeń chromosomów będących wskaźnikami starzenia się organizmu.

„Posiadanie krótkich telomerów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na różne zależne od wieku choroby i przedwczesnej śmierci. Zdołano wykazać istnienie zależności między przyspieszonym skracaniem się telomerów a stresującymi doświadczeniami w okresie dzieciństwa i w wieku nastoletnim. Rezultaty naszego badania sugerują, że przedłużające się bezrobocie także może powodować przedwczesne starzenie się organizmu” – mówi dr Jessica Buxton, współautorka badania.

Badacze pobrali próbki krwi od ponad 5 tys. osób mieszkających na terenie Finlandii, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy urodzili się w 1966 r.

Okazało się, że mężczyźni, którzy w ciągu trzech lat poprzedzających badanie nie pracowali przez co najmniej 2 lata mieli krótsze telomery niż panowie aktywni zawodowo przez cały ten okres. Co ważne obserwacja ta dotyczyła panow w wieku ok. 31 lat.

U kobiet nie zaobserwowano podobnego związku między bezrobociem a długością telomerów.

Naukowcy nie czują się jednak uprawnieni do stwierdzenia, że bezrobocie nie ma wpływu na tempo starzenia się kobiet i podkreślają, że należy przeprowadzić więcej badań dotyczących tej kwestii. (PAP)

ooo/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera