W kolanie odkryto nieznane więzadło

Belgijscy chirurdzy opisali nieznane wcześniej więzadło w ludzkim stawie kolanowym – informuje „Journal of Anatomy”.

Więzadła to mocne pasma tkanki łącznej, które wzmacniają stawy – ruchome połączenia pomiędzy kośćmi.

Staw kolanowy łączący kość udową z piszczelą jest największym ze stawów w ludzkim organizmie. Jest też bardzo obciążony, co sprawia, że często dochodzi do kontuzji, związanych z uszkodzeniem otaczających go więzadeł - zwłaszcza więzadła krzyżowego przedniego.

Zdaniem prof. Johana Bellemansa oraz dr. Claesa, „nowe” więzadło – nazwane więzadłem przedniobocznym (ALL) ma duże znaczenie w przypadku typowych urazów kolana. Biegnie ono od zewnętrznej strony kości udowej do kości piszczelowej. Stabilizuje staw na przykład przy zmianie kierunku ruchu. Nikt wcześniej nie opisał budowy i funkcjonowania tego więzadła z taką dokładnością, jednak już w roku 1879 francuski chirurg Paul Segond twierdził, że je znalazł.

Belgowie znaleźli więzadło w 40 z 41 pobranych ze zwłok preparatów kolana.

Zdaniem specjalistów niezbędne są jeszcze badania weryfikujące znaczenie więzadła dla chirurgii stawu kolanowego. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera