
Włoscy archeolodzy, prowadzący wykopaliska w południowo-zachodniej Turcji, odkryli głowę marmurowego posągu bogini z okresu hellenistycznego – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Odkrycia dokonano w ruinach starożytnego miasta Hierapolis, położonego na zboczu góry Cokelez powyżej słynnych wapiennych tarasów Pamukkale, w odległości 15 kilometrów od miasta Denizli – stolicy prowincji Denizli.
Hierapolis i Pamukkale zostały razem wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.
Zespół archeologów pod kierunkiem prof. Franciszka D’Andrii z Uniwersytetu Salentyńskiego w Lecce, badający okolice Plutonium - najstarszego miejsca kultu w starożytnym Hierapolis, położonego obok jaskini wydzielającej trujące gazy - odkrył dobrze zachowaną głowę posągu Afrodyty.
Jak poinformował prof. D’Andria, znalezisko zostało wykonane z marmuru i pochodzi z okresu hellenistycznego. Rysy twarzy Afrodyty - w mitologii greckiej bogini miłości i piękna – oraz sposób ułożenia włosów zostały przedstawione w sposób typowy dla okresu hellenistycznego. W uszach bogini wykonano także otwory na kolczyki.
Wcześniej archeolodzy odkryli na stanowisku pozbawiony głowy marmurowy posąg Dionizosa – greckiego boga dzikiej natury i wina.
Według prof. D’Andrii w tej sytuacji odkrycie samej głowy posągu Afrodyty było dość zaskakującym wydarzeniem.
Dotychczasowe prace wykopaliskowe prowadzone w ruinach starożytnego miasta od 1957 roku pozwoliły archeologom ustalić, że pierwsze ślady działalności kultowej w Hierapolis pochodzą z VI w. p.n.e.
Marmurowe posągi i ich fragmenty odkryte w starożytnych ruinach zostały zabrane ze stanowiska i przeniesione do magazynów Muzeum Archeologicznego Hierapolis. (PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.