Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
23.10.2013 aktualizacja 23.10.2013

Słowacka uczelnia przyznała doktorat h.c. prof. Buszewskiemu

Chemik z Torunia, prof. Bogusław Buszewski, otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie na Słowacji. Wręczenie honorowego doktoratu odbędzie się 4 listopada w Smolenice Castle.

Prof. Buszewski specjalizuje się w chemii analitycznej, jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Kieruje Katedrą Chemii Środowiska i Bioanalityki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ściśle współpracuje z Wydziałem Nauk Przyrodniczych słowackiej uczelni.

Obecnie naukowiec koordynuje warte niemal 3 mln złotych badania międzynarodowego zespołu naukowców. W lipcu 2013 r. projekt pt. "Zastosowanie łączonych technik separacyjnych do frakcjonowania nanocząstek i metabolitów o charakterze antybiotycznym wytwarzanych przez promieniowce ze środowisk ekstremalnych" został zakwalifikowany do finansowania przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu SYMFONIA 1.

Zainteresowania naukowe prof. Buszewskiego związane są m.in. z chemią analityczną środowiska i fizykochemią zjawisk powierzchniowych oraz z zastosowaniem chromatografii i technik pokrewnych. Zajmuje się również spektroskopią i chemometrią.

Na Słowacji zdobywał naukowe szlify. W 1986 r. otrzymał stopień doktora na Wydziale Technologii Chemicznej Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. W 1992 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1999 otrzymał tytuł naukowy profesora chemii. Za współpracę z tym krajem otrzymał już doktorat honoris causa Słowackiego Uniwersytetu Medycznego w Bratysławie.

Profesor był ponadto stypendystą Fundacji Alexandra Humboldta w Instytucie Chemii Organicznej na Uniwersytecie w Tybindze oraz Fundacji Cradforda na Uniwersytecie w Lund w Szwecji.

Uczony pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Chemii Analitycznej PAN, jest jednym z doradców w Austriackiej Akademii Nauk, pracuje w korpusie ekspertów Narodowego Centrum Nauki.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022