Prekolumbijska kultura Wari rozprzestrzeniała się dzięki handlowi, nie podbojom

Wyniki najnowszych badań wskazują, że kultura Wari poprzedzająca Inków rozwijała się terytorialnie w wyniku rozwoju handlu i autonomicznych kolonii, a nie dzięki podbojom – informuje serwis internetowy Live Science.

Taki wniosek wynika z badań około 3000 stanowisk archeologicznych w Peru związanych z kulturą Wari, których rezultaty zostały opublikowane w październikowym numerze wydawnictwa Journal of Anthropological Archaeology.

Zespół naukowców pod kierunkiem Alana Coveya z Dartmouth College w Hanover w stanie New Hampshire w USA przeprowadził analizę sposobu wykorzystania ziemi i modyfikacji otoczenia skupisk ludzkich w czasach przedinkaskiej cywilizacji Wari.

Państwo Wari ze stolicą w mieście Pikillacta rozwijało się w okresie 600-1000 r. n.e., obejmując stopniowo swoim wpływem większą część obszaru dzisiejszego Peru.

Według ustaleń naukowców, ekspansja kultury Wari dokonywała się przede wszystkim dzięki pokojowemu zakładaniu na nowych terenach własnych kolonii po uprzednim rozwinięciu kontaktów handlowych z mieszkańcami wybranego do kolonizacji obszaru.

Kolonie takie cieszyły się dużą autonomią w relacjach ze stolicą, a miejscowi mieszkańcy przejmowali od Wari w mniejszym lub większym stopniu elementy ich kultury.

Liderzy kultury Wari preferowali uzyskiwanie dostępu do ważnych surowców i osiąganie innych celów poprzez sieć takich kolonii, niż w drodze podboju militarnego i ekonomicznej eksploatacji lokalnych plemion, w przeciwieństwie do praktyki stosowanej przez panujących później w Peru Inków. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera