Trzy Polki z ważnymi francuskimi odznaczeniami

Dr hab. Małgorzata Tryuk, Barbara Kucharczyk oraz prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska–Macukow otrzymały we wtorek w Warszawie wysokie francuskie odznaczenia z rąk ambasadora Francji w Polsce, Pierre\'a Buhlera.

"Order Legii Honorowej został ustanowiony w roku 1802 przez Napoleona Bonaparte. Odznaczane są nim osoby wybitnie zasłużone na rzecz Francji oraz wartości, które ten kraj reprezentuje. Natomiast Order Palm Akademickich, ustanowiony dekretem cesarza Napoleona w 1808 r., jest przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej i ma wyróżniać osoby, które działając na uczelniach wyższych przyczyniają się do upowszechniania francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej, naukowej i artystycznej" - przypomniał ambasador.

Insygnia Oficera Palm Akademickich otrzymała dr hab. Małgorzata Tryuk, językoznawca i translatolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast Insygnia Kawalera Legii Honorowej zostały wręczone Barbarze Kucharczyk, dyrektor przedstawicielstwa francuskiego banku Credit industriel et commercial (CIC) w Polsce oraz prof. dr hab. Katarzynie Chałasińskiej-Macukow, byłej rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzona w Warszawie dr hab. Małgorzata Tryuk już w młodości miała kontakt z językiem francuskim – w wieku dziesięciu lat wyjechała do Bamako we francuskojęzycznym Mali (Afryka), gdzie jej ojciec był radcą handlowym. Po powrocie studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i choć doktorat zrobiła w Poznaniu, od wielu lat naucza na UW.

Jest autorką wielu książek fachowych, m.in. „Teoria i dydaktyka przekładu konferencyjnego” czy „O tłumaczach, prawnikach, lekarzach i urzędnikach – teoria i praktyka tłumaczenia środowiskowego”. Ma też w dorobku liczne prace naukowe, wśród nich poświęconą etyce pracy tłumacza - pt. „Ty nic nie mów, ja będę tłumaczył”. Order Palm Akademickich otrzymała „za zasługi w dziele upowszechniania języka francuskiego”.

Barbara Kucharczyk, również urodzona w Warszawie jest magistrem filologii romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, skończyła też zarządzanie (wspólny dyplom Szkoły Głównej Handlowej oraz paryskiej Ecole des hautes etudes commerciales – HEC). Kilka lat temu została dyrektorem generalnym przedstawicielstwa banku Credit industriel et commercial (CIC) w Polsce. Order Legii Honorowej otrzymała za "niesłabnące zaangażowanie na rzecz promocji francuskiej gospodarki i kultury”.

Prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow urodziła się w Łodzi, ale studia skończyła na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Fizyki. Staż na uniwersytecie Franche-Comte zapoczątkował jej współpracę z naukowcami francuskimi. Specjalnością profesor jest optyka informacyjna - holografia, optyczne i hybrydowe przetwarzanie informacji, metody korelacyjne, rozpoznawanie i klasyfikacja obrazów, optyczne pamięci skojarzeniowe i rozwiązania fotoniczne w technikach informacyjnych. Kieruje laboratorium przetwarzania danych, jest też zastępcą dyrektora Instytutu Geofizyki UW. Była rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, a także przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Order Legii Honorowej przyniosło jej „zaangażowanie na rzecz polsko–francuskiej współpracy uniwersyteckiej oraz promocji języka francuskiego jako języka nauki".

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ mrt/ as/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

    SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera