Już praludzie znali wykałaczki

Nasi przodkowie, żyjący na terenie dzisiejszej Gruzji, używali wykałaczek już 1,8 miliona lat temu - wynika z badań opublikowanych przez pismo „PNAS”.

Zespół Ani Margvelashvili z uniwersytetu w Zurychu badał cztery żuchwy z rejonu miasteczka Dmanisi w Gruzji. Wykopane tam szczątki praludzi są najstarszymi, jakie udało się znaleźć poza Afryką. Ich kręgosłupy i kończyny dolne przypominały budową ludzi współczesnych i były dobrze przystosowane do dalekich marszów, jednak stosunkowo małe mózgi oraz prymitywne kończyny górne odpowiadały raczej wcześniejszym Homo habilis i australopitekom. Niektórzy uważają, że byli to przodkowie wczesnych mieszkańców Europy.

Analizując stan zachowanych zębów można się dowiedzieć, co jedli praludzie i jak długo żyli. Wraz ze zużywaniem się zęba przekształceniom ulega także otaczająca go kość – zmienia się kształt żuchwy i szczęki.

Badacze stosowali nowe techniki medycyny sądowej, by sprawdzić, co jedli praludzie i jak długo żyli. Jak się okazało, widoczne na powierzchni korzenia jednego z zębów stosunkowo młodej osoby ślady choroby dziąseł były spowodowane częstym stosowaniem czegoś, co musiało być prototypem współczesnej wykałaczki.

Autorzy twierdzą, że ich badania mogą pomóc w wyjaśnieniu różnorodności spotykanych podczas wykopalisk zębów hominidów.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera