Pierwsze europejskie zawody łazików marsjańskich w 2014 w Polsce

Pierwsza europejska edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge w odbędzie się w przyszłym roku Polsce; jeszcze nie ustalono miejsca imprezy – poinformował we wtorek w Toruniu prezes Mars Society Polska Mateusz Józefowicz.

"Chcieliśmy, żeby zawody łazików marsjańskich objęły większy obszar geograficzny, by umożliwić rywalizację zespołom, które na przykład nie mają szans na dofinansowanie wyjazdów na zawody do Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju jest sporo łazików, możemy mówić wręcz o polskiej specjalizacji w robotyce kosmicznej" – powiedział na konferencji prasowej Józefowicz.

European Rover Challenge zostaną przeprowadzone we wrześniu lub w październiku przyszłego roku. Adresowane będą do studentów i absolwentów uczelni, którzy będą mogli korzystać ze wsparcia pracowników naukowych i firm prywatnych. Na rozegranie konkursu ma zostać wybrane miejsce w jakimś stopniu geologicznie przypominające Marsa i w pobliżu dużego miasta, aby mogła dotrzeć na nie publiczność.

Program konkursu będzie wzorowany na University Rover Challenge, corocznej imprezie na pustyni w Stanach Zjednoczonych. Oceniane będą cztery konkurencje: inżynierska (operowanie elementami mechanicznymi, naprawa), nawigacyjna (zorientowanie łazika w terenie), naukowa (opracowywanie analiz poszukiwania życia lub próbek geologicznych) i ratunkowa (ratowanie astronauty z obsesji, dostarczenie pakietu ratunkowego). Szczegółowe opisy konkurencji zostaną określone w regulaminie zawodów.

Józefowicz zaznaczył, że Polacy od kilku lat odnoszą sukcesy w zawodach University Rover Challenge, zajmując czołowe miejsca w rywalizacji z konkurentami z różnych krajów świata.

W ramach European Rover Challenge zaplanowano również przedsięwzięcia edukacyjne dotyczące podboju kosmosu kierowane do dzieci i młodzieży.

Konferencję zorganizowano w kopalni gliny w Toruniu. Uczestnikom na tle hałd czerwonej gliny, przypominających krajobraz Czerwonej Planety, zaprezentowano łazika Magma White, wyposażonego w detektor laserowy LIFE do wykrywania życia na Marsie.

"Działanie urządzenia polega na pobudzaniu za pomocą promieni lasera o specjalnych parametrach bakterii fotosyntetyzujących, dzięki czemu chlorofil zawarty w tych bakteriach emituje światło" – objaśnił Wojciech Głażewski z Mars Society Polska.

Obecnie trwa Międzynarodowy Tydzień Kosmiczny. W czasie konferencji połączono się za pośrednictwem Internetu z Gernotem Groemerem z Austriackiego Forum Kosmicznego, uczestniczącym w koordynacji przedsięwzięcia, który poinformował, że w projekt jest zaangażowanych 80 krajów. Połączono się też z młodzieżą biorącą udział w 4. Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera