Ukazał się poradnik promocji nauki - "Promosaurus"

"Promosaurus" to tytuł drugiego na polskim rynku kompleksowego poradnika promocji nauki, który ukazał się nakładem Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU).

To kolejne wydawnictwo po książce „Promocja nauki. Poradnik dobrych praktyk” (MNiSW 2007) podejmujące to zagadnienie. Na publikację składa się 10 artykułów poruszających różnorodne aspekty popularyzacji nauki. Można tutaj znaleźć m.in. rozważania np. o tym, dlaczego na stronach internetowych instytucji naukowych jest tak mało nauki i jak to zmienić, wskazówki dotyczące promocyjnego wykorzystania zjawisk popkulturowych i narzędzi marketingu komercyjnego, porady odnoszące się do znaczenia promocji w działalności naukowo-biznesowej oraz edukacyjnej i szereg praktycznych podpowiedzi odwołujących się do promowania badań i odkryć w internecie.

Jak podkreślają autorzy i wydawcy „Promosaurusa\", publikacja ta ma się stać przede wszystkim inspiracją do rozpoczęcia i prowadzenia własnych działań promocyjnych, bowiem – odwołując się do jednego z tekstów – „współcześnie, my naukowcy, musimy wyjść z laboratorium, porzucić pieczołowicie wyuczony przez lata studiów żargon naukowy i… przemówić\".

W gronie piszących są obecni między innymi laureaci nagrody Serwisu Nauka w Polsce PAP „Popularyzator Nauki\": fizyk prof. Lech Mankiewicz i paleontolog Agata Jurkowska, a także Emanuel Kulczycki, jeden z najbardziej poczytnych polskich blogerów naukowych oraz Krzysztof Ciesielski, znany z wielu książek propagujących matematykę.

\"Z pewnością publikacja ta zadowoli także osoby chcące kreować swój własny zawodowy wizerunek, naukowców szukających współpracowników, biznesowych partnerów, zaangażowanych studentów\" – twierdzą wydawcy.

„Promosaurus\" jest adresowany także do ludzi świata nauki, którzy pragną lepiej orientować się w możliwościach, jakie daje internet, w zagadnieniach związanych z prezentacjami i pisaniem tekstów popularnonaukowych.

Książkę wydało Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu działające na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Redaktorami tomu są: Piotr Żabicki i Edyta Giżycka. Jest to bezpłatna publikacja, dystrybuowana na licencji Creative Commons, sfinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Kreator innowacyjności”. Wydawcy zachęcają do jej kopiowania i rozpowszechniania. 

Wersję elektroniczną, zapisaną w różnych formatach, można znaleźć na stronie: http://www.cittru.uj.edu.pl/promosaurus

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera