Można zgłaszać referaty na Konferencję Archeologii Eksperymentalnej

„Mądrość jest córką doświadczenia” – to sentencja Leonarda da Vinci, jaka przyświecać będzie Konferencji Archeologii Eksperymentalnej, która odbędzie się w dniach 8 i 9 maja 2014 roku w Toruniu.

„Odpowiedź na pytanie, czym jest obecnie archeologia eksperymentalna, nie jest, wbrew pozorom, prosta. Definiuje się ją jako metodę, w której hipotezy czynione względem sposobów życia w przeszłości są weryfikowane na drodze eksperymentów naukowych. Obecnie jednak bardzo często jest ona kojarzona z czymś innym, tzn. z imprezami typu living history i parkami archeologicznymi” – czytamy w zapowiedzi konferencji.

W czasie pierwszego dnia obrad naukowcy będą starali się odpowiedzieć na liczne pytania: jaka jest więc rola archeologii eksperymentalnej we współczesnej Polsce? Czy jest to metoda naukowa, czy jedynie sposób na ciekawe spędzenie czasu w kontakcie z przeszłością? Czy istnieje możliwość, a przede wszystkim potrzeba rozróżnienia pomiędzy „archeologią festynową” a eksperymentowaniem naukowym w badaniach archeologicznych? Na jakiej płaszczyźnie powinna funkcjonować współczesna archeologia doświadczalna?

Drugi dzień konferencji będzie okazją do zaprezentowania założeń i rezultatów doświadczeń archeologicznych prowadzonych obecnie w Polsce i za granicą.

Jak informują organizatorzy, konferencji będą towarzyszyły warsztaty, które w sposób bardziej bezpośredni umożliwią uczestnikom dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz staną się miejscem, gdzie przynajmniej niektóre wygłoszone wcześniej teorie zostaną zilustrowane w praktyce.

Motto konferencji – myśl Leonarda da Vinci „Mądrość jest córką doświadczenia” zmodyfikowano dodając znak zapytania. Można to, zdaniem organizatorów, rozumieć na kilka sposobów: „Dla nas doświadczenie to ciągła weryfikacja stawianych hipotez na drodze praktycznej, to uwzględnianie coraz to nowych zmiennych oraz zdobywanie wiedzy i umiejętności w wyniku żmudnych i powtarzanych w nieskończoność eksperymentów. Czy jednak rzeczywiście jesteśmy przez to mądrzejsi? Czy naprawdę wiemy więcej na temat przeszłości?”.

Organizatorem imprezy jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wraz z Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze do końca października. Dodatkowe informacje dostępne na oficjalnej stronie wydarzenia: http://www.kae2014.umk.pl/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera