
„PlanetSolar” – największy na świecie katamaran na baterie słoneczne – zakończył w Paryżu oficjalnie swoją kolejną naukową ekspedycję – podały w środę francuskie media. Wyprawa miała na celu badanie Golfsztromu i jego wpływu na klimat Europy.
Katamaran, który jako pierwszy pojazd o napędzie słonecznym okrążył w 2012 roku Ziemię, waży blisko 90 ton, ma długość 31 metrów i szerokość 15 metrów. Rozmieszczone na nim panele fotowoltaiczne zajmują powierzchnię ponad 500 m kw.
Jak poinformował francuską prasę członek ekspedycji „DeepWater” klimatolog Martin Beniston z Uniwersytetu w Genewie, katamaran przemierzył w sumie 20 tys. km szlakiem Golsztromu (Prądu Zatokowego) – od Wysp Kanaryjskich do Florydy i od północnego wschodu Kanady do Norwegii. Na oficjalne zakończenie misji statek przybył do Paryża.
Zadaniem wyprawy – oprócz promowania na świecie zalet energii słonecznej - było lepsze poznanie Golsztromu - najpotężniejszego strumienia ciepłej wody w oceanie światowym. Według naukowców, ten system prądów ciepłych w Oceanie Atlantyckim i Oceanie Arktycznym jest uważany za ważny regulator klimatu Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.
Jak podkreślił Beniston, wykorzystanie „PlanetSolar” - statku o ekologicznym napędzie „pozwoliło na dokonanie pomiarów w atmosferze przy powierzchni wody bez emitowania (przez pojazd) zanieczyszczeń, które deformują rezultaty”.
„Mamy nadzieję, że niektóre z uzyskanych przez nas wyników (dotyczące interakcji między oceanem a atmosferą – PAP) będą w stanie poprawić modele stawiania prognoz klimatycznych” – dodał szwajcarski naukowiec.
Pierwsze wyniki badań ekspedycji „DeepWater” zostaną przedstawione przed końcem roku.
Katamaran, który zacumował na wybrzeżu Sekwany w zachodniej części Paryża, będzie można oglądać w stolicy Francji do 15 września. (PAP)
szl/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.