
W sobotę rano polskiego czasu amerykańska kosmiczna sonda LADEE została wystrzelona w kosmos. Jej celem jest badanie Księżyca – poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Projekt kosztował 280 milionów dolarów.
Sonda kosmiczna LADEE (skrót od ang. Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) została wyniesiona za pomocą rakiety Minotaur V. Start nastąpił 7 września o godzinie 3.27 czasu uniwersalnego (5.27 czasu polskiego) z kosmodromu w Wallops Flight Facility. Na miejscu obserwowało go 1100 osób.
Krótko po starcie, po odłączeniu się sondy od rakiety nośnej, wystąpił problem techniczny. Komputer pokładowy LADEE wyłączył koła mechanizmu służącego do utrzymywania orientacji sondy, po wykryciu, że pobierają zbyt dużo prądu. Pracownikom NASA udało się jednak naprawić problem, który, jak się okazało, był spowodowany niepoprawnymi ustawieniami w ograniczeniach ochronnych dla mechanizmu.
Najpierw sonda dokona kilku okrążeń wokół Ziemi, a następnie zacznie przemieszczać się na orbitę wokół Księżyca. Zajęcie docelowej orbity zajmie jej 30 dni. Wtedy przez kolejne 30 dni potrwają testy, a po nich przez 100 dni właściwa faza naukowa.
Misja LADEE ma za zadanie zbadać szczątkową atmosferę Księżyca, warunki panujące blisko powierzchni oraz wpływ środowiska na pył księżycowy. Posłuży także do testu technologicznego nowego sposobu komunikacji pomiędzy sondami kosmicznymi a Ziemią. Przetestowane zostanie użycie do tego celu lasera, co ma umożliwić szybszy transfer danych niż tradycyjne łącza radiowe. (PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.