Lek przeciwwymiotny i kurkumina w walce ze szpiczakiem mnogim

Hybrydowe cząsteczki otrzymane z popularnej przyprawy i talidomidu, związku stosowanego pierwotnie jako lek przeciw porannym nudnościom u ciężarnych kobiet, są w stanie skutecznie zwalczać komórki szpiczaka mnogiego - informuje pismo "Organic & Biomolecular Chemistry".

Naukowcy z Virginia Commonwealth University (VCU) w USA wykorzystali właściwości strukturalne kurkuminy i talidomidu, by stworzyć 15 związków, z których każdy miał inne działanie. Dwa z nich wykazały silną aktywność cytotoksyczną, która powodowała niszczenie komórek nowotworowych.

Kurkumina jest składnikiem popularnej w kuchni indyjskiej przyprawy curry. Obecnie badane są jej właściwości wspomagające zapobieganie i leczenie nowotworów, zapalenia stawów i choroby Alzheimera.

Talidomid został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w latach 50. jako środek na poranne nudności. Zniknął jednak z aptecznych półek w 1962 roku po tym, jak stwierdzono, że powoduje wady u płodu. Pod koniec lat 90. zaczął być ponownie stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego.

"Połączenie kurkuminy i leku okazało się skuteczniejsze niż każdy z tych związków osobno. Sugeruje to, że strategia hybrydowa w projektowaniu leków może doprowadzić do stworzenia nowych związków o lepszej aktywności biologicznej. Rezultaty zachęcają też do dalszej pracy nad dwoma uzyskanymi przez nas związkami, by opracować skuteczniejsze metody leczenia szpiczaka" - komentuje autor badań, dr Steven Grant.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera