ICM UW już 13. w światowym rankingu instytutów badawczych Webometrics

ICM UW w rankingu Ranking Web of Reasearch Centers http://research.webometrics.info/en/world awansuje bardzo szybko. Jeszcze rok temu można je było znaleźć na 23. miejscu rankingu Webometrics, a dwa lata temu - było 46. na świecie. Teraz awansowało aż na 13 miejsce. Wśród europejskich instytucji jest na czwartym miejscu.

Dopiero na drugim miejscu w Polsce, a na 131. miejscu na świecie znalazła się Polska Akademia Nauk. Przyczyną tak niskiej pozycji PAN w zestawieniu może być to, że strony poszczególnych instytutów PAN nie znajdują się na wspólnej domenie .pan.pl, ale są rozrzucone po sieci. Dlatego niektóre instytuty PAN w zestawieniu potraktowano jako odrębne jednostki - np. Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN zajął 4. miejsce w Polsce (441. na świecie). Trzecie miejsce w Polsce zajmuje Państwowy Instytut Geologiczny (337. na świecie).

Pod uwagę wzięto 8 tys. centrów badawczych. Pierwsze miejsce na świecie zajmują amerykańskie National Institutes of Health, drugie - NASA. CERN - jako najbardziej widoczny w sieci instytut europejski - jest piąty na świecie.

Światowy Ranking Centrów Badawczych Webometrics przygotowywany jest dwa razy w roku przez Consejo Superior de Investigaciones Científicas w Madrycie. W rankingu brana jest pod uwagę obecność i aktywność jednostki naukowej w sieci, a także wskaźniki takie jak: liczba stron internetowych danej instytucji pojawiających się w wyszukiwarkach, widoczność czy liczba zewnętrznych linków prowadzących do jej strony, aktywność akademicką w postaci publikacji i liczbę cytowań w Google Scholar. Wskaźniki te mają odzwierciedlać metody stosowane we współczesnej światowej nauce do mierzenia efektywności i istotności rezultatów.

Celem twórców rankingu jest wspieranie elektronicznego obiegu informacji naukowej poprzez motywowanie instytucji do zapewniania elektronicznego dostępu do publikacji i wyników badań oraz rozwijania inicjatyw otwartego dostępu.

Consejo Superior de Investigaciones Científicas w Madrycie przygotowuje dwa różne rankingi Webometrics: oprócz zestawienia najlepszych instytucji badawczych, dwa razy w roku powstaje też ranking najlepszych uczelni. W zestawieniu uczelni wyższych żadna z polskich jednostek nie znalazła się w czołówce. Najwyżej wylądował Uniwersytet Warszawski, który zajął dopiero 271. miejsce (O rankingu uczelni więcej w artykule w Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,396622,tylko-trzy-polskie-uczelnie-wsrod-500-najbardziej-widocznych-w-sieci.html).

PAP - Nauka w Polsce

lt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera