Nowa siatkówka oka z przeszczepionych komórek

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Po raz pierwszy pojawiła się nadzieja, że uszkodzoną siatkówkę oka będzie można zregenerować dzięki przeszczepowi komórek macierzystych – informuje „Nature Biotechnology”. Na razie przeprowadzono udane eksperymenty na myszach.

Autorami badań są specjaliści z Moorfields Eye Hospital oraz University College London. Wykazali oni, że zniszczone światłoczułe komórki siatkówki można odtworzyć, wszczepiając w ich miejsce komórki wyhodowane w laboratorium.

Brytyjscy badacze wyhodowali fotoreceptory z komórek macierzystych. Gdy uzyskali ponad 200 tys. takich komórek odbierających światło i przetwarzających je na sygnały nerwowe, wszczepili jego do siatkówki oka myszy, które były ślepe. Większość z tych komórek nie przetrwała, ale część wbudowała się w siatkówkę i pełniła swą funkcję.

Główny autor badań prof. Robin Ali twierdzi, że jest to przełomowe osiągnięcie. Wykazało ono, że można częściowo przywracać zdolność widzenia dzięki przeszczepowi fotoreceptorów sztucznie wyhodowanych.

Dodał, że w przyszłości będzie można przywracać wzrok osobom niewidomym. Pierwsze próby kliniczne prawdopodobnie rozpoczną się za pięć lat – zapowiedział specjalista.

Dotychczas u dwóch kobiet uzyskano częściową poprawę widzenia po wszczepieniu do oka embrionalnych komórek macierzystych. Jedna z nich niemal całkowicie straciła wzrok z powodu uwarunkowanej genetycznie rzadkiej choroby Stargardta wywołującej zanik plamki. Druga cierpiała na tzw. suchą postać zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Zabieg przeprowadzili latem 2011 r. lekarze z University of California w Los Angeles wspólnie ze specjalistami firmy biotechnologicznej Advanced Cell Technology w Marlborough. Polegał on na wstrzyknięciu do jednego oka pigmentowych komórek nabłonkowych (RPE). Po czterech miesiącach u obu pacjentek zauważono nieznaczną poprawę widzenia.

W 2011 r. podobny zabieg przeprowadzono również w Europie. Pierwszy z nich na naszym kontynencie przeprowadzili specjaliści Moorfields Eye Hospital w Londynie u osoby cierpiącej na chorobę Stargardta. (PAP)

zbw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trzy razy większe szanse na przeżycie po poważnej utracie krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Proba-3 ustawiła się w precyzyjnej formacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera