Górska truskawka z Oregonu

Nowo odkryty gatunek truskawki - Fragaria cascadensis - rośnie tylko w górach stanu Oregon w USA – informuje „Journal of the Botanical research Institute of Texas”.

Odkrycia dokonała Kim Hummer, biolog z Departamentu Rolnictwa USA. Dzika truskawka górska rośnie tylko w wilgotnej części gór Kaskadowych (Cascade Mountains), na wysokości 1000-1500 m n.p.m. Z wyglądu nowa truskawka przypomina raczej poziomkę. Owoce są małe, o białawym miąższu wewnątrz, a ich smak – jak opisuje Hummer - przypomina cukier wymieszany z kwaskiem.

W porównaniu ze zwykłą truskawką, wyróżnia się także dwiema dodatkowymi parami chromosomów (ma ich 10 zamiast 8), ponadto górna część liści jest pokryta drobnymi, białymi włoskami, a ziarenka na owocu wyglądają jak miniaturowe przecinki.

Choć zwykle dodatkowe chromosomy powodują, że owoc jest większy, Fragaria cascadensis skarlała.

Nasiona i sadzonki Fragraria cascadensis zostały już umieszczone przez Departament Rolnictwa w banku roślin w Salen w stanie Oregon. Bank roślin to repozytorium służące zachowaniu różnorodności genetycznej roślin jadalnych. Możliwe, że dzięki materiałowi genetycznemu nowej odmiany da się uzyskać nowe smaki lub większą odporność na choroby odmian uprawnych. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera