"Dziennik Polski": Dąb Bartek trafił pod opiekę studentów z Krakowa

 Laserowe skanowanie w trzech wymiarach dębu Bartka wykonywane przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Fot. PAP/Michał Walczak 19.04.2013.
Laserowe skanowanie w trzech wymiarach dębu Bartka wykonywane przez studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Fot. PAP/Michał Walczak 19.04.2013.

Studenci z trzech krakowskich uczelni realizują projekt badawczy "Bartek 3D". Dzięki niemu powstanie m.in. trójwymiarowy model najstarszego polskiego drzewa – donosi "Dziennik Polski".

Dąb Bartek - liczący 600, a wedle tradycji nawet 1200 lat - wiosną trafił pod lupę Studenckich Kół Naukowych: Leśników (Uniwersytet Rolniczy), Geografów (Uniwersytet Pedagogiczny) i Geodetów (AGH).

Prowadzony przez żaków monitoring 3D polega na cyklicznym \"prześwietlaniu\" drzewa naziemnymi skanerami laserowymi, precyzyjnym określeniu jego lokalizacji oraz tradycyjnym pomiarze wysokości i obwodu pnia. Pierwszy raz taki zestaw badań dąb przeszedł w kwietniu, drugi planowany jest 1 lipca, kolejne na jesień i zimę.

Chcemy uchwycić i zinwentaryzować obecny stan Bartka; wszyscy wiemy, że jest on w dość trudnym momencie życia, jego konary podtrzymuje kilkanaście podpór - mówi opiekun naukowy projektu dr inż. Piotr Wężyk z UR.

Jak dodaje, może za jakiś czas zobaczymy, czy Bartek nie pochyla się, nie traci gałęzi, konarów. \"Tego wszystkiego często nie widać gołym okiem, a ma to spore znaczenie dla ochrony tego cennego drzewa\" – podkreśla.

Powstanie też obraz Bartka w 3D, który może posłużyć np. do wirtualnej przycinki konarów dla badania statyki czy obliczenia objętości drzewa. (PAP)

rda/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Słoneczny sposób na zamianę “banalnego” metanu w cenniejszy etan

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera