Cholestaza ciężarnych predysponuje dziecko do otyłości

Dzieci kobiet, które cierpiały na cholestazę ciężarnych są znacznie bardziej narażone na otyłość w późniejszym życiu - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Clinical Investigation".

Cholestaza jest chorobą spowodowaną zastojem żółci w wątrobie. Może wystąpić średnio u jednej na 50 kobiet. Do objawów należy częste swędzenie skóry, powiększenie wątroby i żółtaczka. Ze względu na możliwość wystąpienia komplikacji kobiety muszą znajdować się pod stałą opieka lekarską. Cholestaza zwiększa bowiem ryzyko krwotoku oraz przedwczesnego porodu.

Badania te stanowią kolejny dowód na to, że środowisko płodu w znacznym stopniu warunkuje rozwój chorób metabolicznych w wieku dorosłym - podkreślają naukowcy.

Dr Georgia Papacleovoulou z Imperial College London przyjrzała się danym dotyczącym osób urodzonych w latach 1985-1986 w Finlandii. Wśród nich zidentyfikowała 45 osób, których matki przechodziły cholestazę, jednak nie miały problemów z nadwagą ani innych schorzeń.

Choć zaraz po urodzeniu waga dzieci tych kobiet nie różniła się od wagi dzieci z grupy kontrolnej, w wieku 16 lat miały one wyraźnie wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) oraz wyższy poziom insuliny.

By dokładniej przeanalizować wpływ cholestazy na zdrowie potomstwa, naukowcy przeprowadzili badania na modelu zwierzęcym. Mysią dietę uzupełniono kwasem cholowym, zaliczanym do kwasów żółciowych. Młode tych gryzoni również były bardziej podatne na otyłość i cukrzycę.

Naukowcy podejrzewają, że przyczyną jest zaburzenie transportu substancji energetycznych dla płodu (więcej tłuszczu i cholesterolu). Z dodatkowych badań prowadzonych na myszach wynika też, że cholestaza może wywoływać u płodu zmiany epigenetyczne (modyfikujące aktywność genów).(PAP)

koc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera