NEJM: nowy przełomowy lek w leczeniu białaczki i chłoniaka

Opracowano kolejny przełomowy lek w leczeniu przewlekłej białaczki limfatycznej – pisze „New England Journal of Medicine”. Pismo twierdzi, że preparat ten, testowany również w Polsce, daje też znakomite efekty w terapii chłoniaka z komórek płaszcza.

Przewlekła białaczka limfatyczna (CLL) występuje głównie u osób po 60. roku życia, szczególnie u mężczyzn. Zwykle ma łagodniejszy przebieg niż inne białaczki. Gdy chory reaguje na leczenie uzyskuje się nawet kilkunastoletnie przeżycia.

Dotąd nie było jednak sposobu na tzw. nawrotową lub oporną przewlekłą B-komórkową białaczką limfatyczną. Właśnie u tych chorych dobre efekty daje nowy lek o nazwie ibrutinib. Jest to pierwszy inhibitor tzw. kinazy tyrozynowej Brutona (BTK), jednego ze szlaków molekularnych wpływających na progresję komórek nowotworowych.

NEJM pisze, że najpierw rewelacyjnie wypadły eksperymenty na zwierzętach. Teraz efekty te potwierdzono w badania klinicznych na grupie 85 chorych. Niektórzy z nich mieli wyjątkowo agresywną postać białaczki limfatycznej, która już po dwóch latach od jej wykrycia doprowadza do zgonu. Mimo to po 26 miesiącach leczenia nadal żyło 83 proc. pacjentów. Chorobę udało się u nich zatrzymać lub przynajmniej spowolnić jej progresję.

Dr John C. Byrd, hematolog Ohio State Comprehensive Cancer Center, twierdzi, że zajmuje się leczeniem białaczki limfatycznej od 1997 r. i nigdy nie dysponował jeszcze tak skutecznym lekiem, w dodatku wygodnym w użyciu, bo zażywany jest w postaci pigułek raz dziennie. Dodał, że wielu leczonych nim chorych twierdzi, że czuje się znacznie lepiej i może prowadzić takie samo normalne życie jak przed chorobą.

Ibrutinib okazał się skuteczny również w leczeniu chłoniaka z komórek płaszcza (MCL), nowotworu również wywodzącego się z komórek typu B. Jest to rzadsza postać chłoniaka nieziarniczego, ale z jedna z najbardziej agresywnych, oporna na chemioterapię, na którą nie pomaga nawet przeszczep komórek macierzystych.

Nowy lek testowano u 111 pacjentów. Większość z nich (68 proc.) odpowiedziała na leczenie, a 58 proc. chorych nadal żyło po 18 miesiącach terapii.

Reuters informuje, że preparat zostanie w USA zarejestrowany najprawdopodobniej w 2014 r. (PAP)

zbw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera