
W czwartek zmarł dr hab. Tadeusz Zbigniew Dworak, astronom, specjalista od fizyki atmosfery oraz popularyzator nauki i autor opowiadań science fiction. Miał 70 lat. Informację przekazało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, którego był członkiem.
T. Zbigniew Dworak urodził się 12 października 1942 roku w miejscowości Posądza w ówczesnym województwie krakowskim. Studiował fizykę i astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz fizykę atmosfery na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie.
Po ukończeniu studiów podjął pracę w Obserwatorium Astronomicznym UJ, gdzie uzyskał doktorat w zakresie badań nad gwiazdami zmiennymi. Jego promotorem był doc. Kazimierz Kordylewski.
Następnie w 1976 roku przeszedł do Zakładu Meteorologii Kosmicznej IMGW i zajmował się interpretacją zdjęć satelitarnych. Po pięciu latach został zatrudniony przez Instytut Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH. W tej instytucji był specjalistą od fizyk atmosfery i zajmował się metodami monitoringu środowiska oraz teledetekcji.
Dworak zajmował się popularyzacją astronomii. Napisał wiele artykułów popularnonaukowych, m.in. w czasopismach „Wiedza i Życie”, „Młody Technik”, „Urania”. Pisał także recenzje i zajmował się tłumaczeniem. Jest autorem i współautorem kilku książek popularnonaukowych, m.in. „Świat planet”, „Astrologia, astronomia, astrofizyka”, „Z astronomią za pan brat”.
Był również pisarzem science fiction. Jego debiutem literackim było słuchowisko „Temida” nadane w 1968 roku przez krakowską rozgłośnię Polskiego Radia. W swoim dorobku ma cykl opowiadań zebranych później w tomie „Jana Ciągwy władza nad materią” oraz wchodzących w skład różnych antologii fantastyki.
PAP - Nauka w Polsce
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.