Trawnik bez trawy powstał w londyńskim parku

Pachnący trawnik składający się z kwiatów i roślin innych niż trawa, stworzony w jednym z londyńskich parków, oferuje lepsze środowisko dla owadów zapylających niż tradycyjne zielone kobierce - przekonują naukowcy.

Pozbawiony trawy "trawnik", złożony z 75 gatunków roślin, to pomysł Lionela Smitha z University of Reading. Powstał w Avondale Park na zamówienie Rady Gminy Kensington i Chelsea w wyniku czteroletnich badań.

"Pomysł powstał dzięki ogrodowi moich rodziców, w którym zupełnie zmarniała trawa, a za to kwitły dzikie kwiaty. Wyglądało to pięknie" - powiedział Smith portalowi BBC News.

Badacz zaznacza, że kwietny kobierzec został zaprojektowany tak, aby unoszące się zapachy pobudzały zmysły, stąd np. obecność mięty drobnej (Mentha requienii). Rosną tam m.in. stokrotki, astry, koniczyna łąkowa, macierzanka, rumianek, mięta polej (Mentha pulegium) i uważany powszechnie za chwast jastrzębiec kosmaczek. Smith przekonuje, że taki bogaty w bioróżnorodność, "przyjazny owadom zapylającym patchwork", przyciąga ponad 25 proc. więcej owadów niż "tradycyjne trawniki".

Co ważne, taką przestrzeń trzeba kosić od trzech do dziewięciu razy w roku; tymczasem popularne od XVII w. angielskie trawniki trzeba przycinać nawet 20-30 razy w roku. Ponadto jest odporna na suszę i choroby, a poza tym nie wymaga stosowania herbicydów.

"Ludzie uważają, że koniecznością jest posiadanie zielonego trawnika, którego utrzymanie wymaga ciężkiej pracy i przemysłowych ilości chemikaliów (...) To jest łatwa w uprawie alternatywa, która jest lepsza dla zwierząt i klimatu" - powiedział Smith. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA – P. Sebirot

    ESA zbuduje nowy kosmiczny system komunikacji

  • Adobe Stock, korzenie drzew, Angkor, Kambodźa

    Ekspert: ludzkość stoi na cywilizacyjnym rozdrożu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera