Ptaki myślą szybciej, gdy są obserwowane

Sroki podejmują decyzję szybciej, jeżeli są obserwowane przez ludzi lub inne osobniki stanowiące potencjalne zagrożenie niż wówczas, gdy nikt na nie nie patrzy - zauważyli naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu. Informację podaje serwis Science Daily.

"Od dawna mieliśmy wrażenie, że sroki w jakiś sposób wyczuwają, że są obserwowane, gdyż często wówczas odlatują. Jeżeli jednak nie zwracamy na nie uwagi, mogą spokojnie spacerować bardzo blisko nas" - mówią południowokoreańscy badacze.

To, że zwierzęta zauważają ludzki wzrok nie jest niczym nowym. Naukowców zaciekawił jednak fakt, że gdy podchodzili do szukających pożywienia srok, patrząc na nie, ptaki podejmowały decyzję o odlocie lub pozostaniu na miejscu znacznie szybciej niż wtedy, gdy podchodzili nie przyglądając się im. Nawet jeżeli sroki nie postrzegały obserwujących je ludzi jako niebezpieczeństwo, decyzja o pozostaniu na miejscu i kontynuowaniu dotychczasowych czynności była podejmowana w krótszym czasie.

Te ptaki żyją bardzo blisko ludzi od wieków, więc podejmowanie decyzji na podstawie tego, co zauważą na ludzkich twarzach może być mechanizmem, który wykształcił się, by pomóc im przetrwać - podsumowują badacze.(PAP)

koc/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nastolatki, które później chodzą spać, są mniej aktywne i jedzą więcej węglowodanów

  • Źródło: CAMS/ECMWF

    W czwartek i piątek pył saharyjski może dotrzeć do Europy południowo-wschodniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera