Gdański test narkotykowy na smartfona w finale Imagine Cup

Studenci Politechniki Gdańskiej opracowali aplikację na smartfony pozwalającą sprawdzić, czy ktoś jest pod wpływem narkotyków. Modern Drug Test zaprezentowany będzie podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu.

Zespół WeRule będzie jednym z trzech polskich drużyn, które wystartują w światowych finałach konkursu Imagine Cup. Finały odbędą się między 8 a 11 lipca w Petersburgu.

"Badanie opiera się na analizie oka, a następnie wykrywaniu w nim anomalii spowodowanych zażyciem narkotyków. Całość jest niezwykle prosta w obsłudze. Jedyne co jest potrzebne do wykonania pomiaru, to telefon z wgraną aplikacją, który następnie należy przyłożyć do oka. Cały proces trwa kilka sekund, co w porównaniu z dotychczasowymi testami narkotykowymi jest bardzo dobrym wynikiem. Aplikację można wykorzystywać wielorazowo" – opowiada Karol Stosik, reprezentant drużyny z PG.

Aplikacja analizuje również kolor białek ocznych i ocenia rozmiar źrenicy w zależności od panujących wokół warunków, w tym reakcji na bodziec świetlny. "Pracujemy również nad kolejnymi metodami weryfikacji" – podkreślają zgodnie innowatorzy.

"Czujemy się wyróżnieni i szczęśliwi, że możemy reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej" – mówią członkowie drużyny WeRule.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowało biuro prasowe PG, Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak tworzący drużynę WeRule na co dzień studiują na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Stosik w ubiegłym roku zajął drugie miejsce na Imagine Cup w Australii z aplikacją ZZ Braille Reader, która pozwala osobom niewidomym czytać na telefonie e-booki, notatki i wszelkiego rodzaju teksty. Młody inżynier startował w konkursie indywidualnie.

Już w kwietniu udział w finale zapewniła sobie drużyna TapBoarders z Poznania. Jednak dzięki zmianom w tegorocznej formule Imagine Cup, do finałów przeszły również dwa inne zespoły z Polski: WeRule oraz FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Jak informują organizatorzy konkursu Imagine Cup, tegoroczna edycja Imagine Cup spotkała się z największym w historii zainteresowaniem studentów. Zanotowano aż 70-procentowy wzrost liczby uczestników w stosunku do poprzedniego roku. W Petersburgu - o nagrody z najwyższej w historii konkursu puli wynoszącej 300 tys. dol. - będzie rywalizowało w sumie 305 młodych innowatorów.

Polscy studenci do tej pory w światowych finałach aż 21 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 8 drugich i 6 trzecich. Co roku finały organizowane są w innym miejscu, do tej pory odbyły się np. w Hiszpanii, Japonii, Indiach, Australii, a w 2000 roku w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera