Niewydolność serca predysponuje do wcześniejszego wystąpienia andropauzy

Niewydolność serca (NS) u mężczyzn, prawdopodobnie przyspieszając naturalny proces starzenia, predysponuje do wcześniejszego ujawnienia się objawów andropauzy - poinformowali polscy naukowcy podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Heart Failure 2013”, która odbyła się w dniach 25-28 maja w Lizbonie.

Objawy andropauzy, odpowiednika kobiecej menopauzy, związane są z postępującym z wiekiem obniżaniem się stężeń androgenów we krwi mężczyzny. Na obraz kliniczny andropauzy składają się trzy główne grupy objawów: dot. sfery seksualnej (np. zaburzenia erekcji i obniżenie libido), psychologiczne (np. zniechęcenie, depresyjność, lęki, nerwowość) i somatyczno-wegetatywne (np. bóle mięśni i stawów, nadmierna potliwość, problemy ze snem, osłabienie).

Niedobory hormonów anabolicznych (w tym androgenów) występują stosunkowo często u mężczyzn ze skurczową NS, jednak dotychczas niewiele było wiadomo na temat związków pomiędzy przewlekłą chorobą serca a objawami andropauzy.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Zakładu Antropologii Polskiej Akademii Nauk (Wrocław) zbadali nasilenie objawów andropauzalnych u 232 mężczyzn ze skurczową NS w wieku 40-80 lat i 362 zdrowych mężczyzn w tym samym wieku. Do oceny nasilenia objawów andropauzalnych badacze wykorzystali skalę Aging Males\' Symptoms Scale (AMS).

W grupie wiekowej 40-59 lat, zespół andropauzalny występował znacznie częściej u mężczyzn z niewydolnością serca w porównaniu ze zdrowymi mężczyznami (odpowiednio: 28% i 7%). Z kolei w grupie wiekowej 60-80 lat zespół andropauzalny występował równie często u mężczyzn z NS i zdrowych mężczyzn. Jak zauważają wrocławscy badacze, przewlekła choroba serca prawdopodobnie przyspiesza naturalny proces starzenia się mężczyzny, powodując tym samym wcześniejsze wystąpienie objawów andropauzy.

Wcześniej sugerowano, że niedobory hormonów anabolicznych towarzyszące NS mogą być związane ze stosowanymi lekami, które mogą wpływać na gospodarkę hormonalną, lub chorobami współistniejącymi, zaburzającymi funkcjonowanie układu wydzielania wewnętrznego. Kolejne badania wrocławskich naukowców nie potwierdziły jednak tych zależności, co sugeruje, że niedobory hormonów anabolicznych są konsekwencją i elementem patogenetycznym choroby serca.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera