Nowy lek wspomaga niewydolne serce

Eksperymentalny lek cimaglermin pozwolił zregenerować się niewydolnym sercom pacjentów – informuje pismo "JACC: Basic to Translational Science”.

Niewydolność serca należy do najczęstszych przyczyn zgonu. Znaczna część dotkniętych nią pacjentów – zwłaszcza ci z ciężką niewydolnością skurczową lewej komory - niemal nie reaguje na obecnie dostępne terapie.

Podczas pierwszych prób z nowym lekiem przeprowadzonych na ludziach naukowcy oceniali bezpieczeństwo i skuteczność pojedynczego zastrzyku cimaglerminu. Lek ten jest dla serca czynnikiem wzrostu – wspomaga regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych.

W badaniach prowadzonych pod kierunkiem doktora Daniela J. Lenihana z Vanderbilt University wzięło udział 40 osób z niewydolnością serca. W ciągu poprzedzających testy trzech miesięcy były one leczone najlepszymi dotychczas dostępnymi metodami.

W porównaniu z pacjentami, którzy przyjmowali placebo, ci, którym podano wysoką dawkę cimaglerminu, wykazywali wzrost frakcji wyrzutowej lewej komory, czyli ich serce pompowało krew lepiej. Efekt ten utrzymywał się przez 90 dni od podania leku, przy czym maksymalny efekt odnotowano 28 dnia.

Podobnie jak w przypadku wszystkich eksperymentalnych terapii, aby ewentualnie dopuścić lek do powszechnego stosowania, konieczne będą dodatkowe badania, oceniające ryzyko i korzyści jego stosowania. Na razie cimaglermin wypróbowano na małej grupie osób, która otrzymała pojedynczą dawkę.

Podczas eksperymentu najczęstszymi skutkami ubocznymi były ból głowy oraz mdłości. U jednego z pacjentów, który otrzymał najwyższą dawkę, wystąpiły objawy uszkodzenia wątroby. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera