"Internetowe" małżeństwa są szczęśliwe i trwałe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad jedna trzecia małżeństw zawieranych od 2005 do 2012 r. poznała się w sieci - twierdzą badacze z University of Chicago (USA) na łamach "PNAS". Ich zdaniem "internetowe" małżeństwa są szczęśliwsze i trwają dłużej, niż te, które poznały się tradycyjnie.

Randki w sieci to zjawisko coraz bardziej popularne, m.in. dzięki rozbudowanym serwisom społecznościowym, komunikatorom internetowym i korespondencji mailowej, internetowym grom wymagającym uczestnictwa kilku osób, itp. Randki w sieci okazują się również dość skuteczne. Spośród niemal 20 tys. badanych Amerykanów ponad jedna trzecia spotkała swoją drugą połowę właśnie w internecie.

Małżonkowie, którzy poznali się przez internet, oceniają swoje małżeństwo nieco lepiej - i rzadziej się rozwodzą (lub są w separacji) - niż osoby, które poznały się w prawdziwym świecie. Tak twierdzi profesor psychologii z University of Chicago, John Cacioppo i jego współpracownicy po przebadaniu 19 131 osób, które pobrały się w latach 2005 - 2012.

Badacze oceniali cechy demograficzne ludzi, którzy znaleźli swoją miłość w sieci, a jednocześnie oceniali trwałość takich związków. Jak podkreślają, pary, które poznały się online, nawet po kilku latach są częściej zadowolone z małżeństwa. Rzadziej też się rozstają niż stadła, które poznały się w sposób tradycyjny - twierdzi Cacioppo. Rozpad małżeństwa okazuje się doświadczeniem ok. 6 proc. osób, które poznały się w sieci, oraz 7,6 proc. par z \"realu\" - informują naukowcy.

\"Te dane pozwalają sądzić, że internet może zmieniać dynamikę i wyniki samego małżeństwa\" - mówi Cacioppo, główny autor badania.

Autorzy publikacji stwierdzili również, że większość badanych Amerykanów, która poznała się tradycyjnie - w sąsiedztwie, w szkole, na spotkaniach towarzyskich czy w kościele - jest bardziej zadowolona z małżeństwa, niż ludzie poznający się w za pośrednictwem rodziny, a także w pracy, klubach, barach czy na randkach w ciemno.

Wśród ludzi, którzy poznali się w internecie, niemal połowa spotkała miłość na portalach randkowych i stronach matrymonialnych. Częściej w internecie poznają się osoby starsze (przeważnie ludzie mający od 30 do 39 lat), pracujące i lepiej zarabiające.

Autorzy badania nie tłumaczą, dlaczego związki nawiązane w internecie są lepiej oceniane i bardziej długotrwałe. Naukowcy nie wykluczają jednak, że osoby randkujące w internecie mogą mieć szczególne cechy osobowości i silną motywację do stworzenia długotrwałego, poważnego związku. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera