Prof. sir Jim McDonald, doktorem h.c. Politechniki Łódzkiej

Ekspert w dziedzinie elektrotechniki i elektroenergetyki prof. sir Jim McDonald z Uniwersytetu Strathclyde w Szkocji otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Piątkowa uroczystość odbyła się w ramach obchodów 68. rocznicy powstania uczelni.

Z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa wystąpił wydział elektrotechniki, elektroniki, informatyki i automatyki politechniki.

Prorektor ds. edukacji i jednocześnie promotor doktoratu prof. Sławomir Wiak zwrócił uwagę, że prof. McDonald to znany autorytet światowy w swoich dziedzinach, a od czasu gdy objął kierownictwo Uniwersytetu Strathclyde uczelnia stała się "znaczącą jednostką w systemie szkockiego szkolnictwa wyższego i liderem wśród uniwersytetów technicznych na świecie". Przypomniał, że łódzka uczelnia współpracuje z Uniwersytetem Strathclyde od wielu lat.

Prof. McDonald urodził się w 1957 r. Jest absolwentem Uniwersytetu Strathclyde. Od 2001 r. jest dyrektorem uczelnianego Instytutu Energii i Środowiska zajmującego się systemami elektroenergetycznymi. Osiem lat później został rektorem Uniwersytetu Strathclyde.

Wraz ze swoimi współpracownikami ma kilka patentów na technologie związane z zabezpieczeniami i pomiarami w systemach energetycznych. Jego praca dotycząca optycznych czujników prądu, napięcia, temperatury i wibracji uzyskała nagrodę prezesa Rolls-Royce’a dla Najlepszego Patentu 2003 roku. Obecnie zespół profesora pracuje m.in. nad pierwszym na świecie wdrożeniem zarządzania aktywnymi sieciami na Wyspach Szetlandzkich i integracji z systemem energetycznym Szkocji.

Prof. McDonald jest konsultantem agencji rządowych i firm w dziedzinie sieci energetycznych, rozproszonej produkcji energii oraz jej odnawialnych źródeł. Realizuje najważniejsze w Wielkiej Brytanii programy badawcze z tych dziedzin. Prowadzi prace nad technologiami sieci przyszłości, infrastrukturą energetyczną, elastycznymi sieciami, technologią wiatrową, magazynowaniem energii, systemami wodorowymi, technologiami pozyskiwania energii z morza.

W 2012 r. otrzymał tytuł szlachecki nadany za zasługi dla edukacji, techniki i gospodarki przez Królową Elżbietę II przy okazji Diamentowego Jubileuszu Jej urodzin.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ ula/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2021. PAP/Tytus Żmijewski

    ZUS: dorabiających studentów należy później ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/Rektorzy sześciu uczelni apelują o sprzeciw wobec aktów nienawiści skierowanych przeciw migrantom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera