
U naszych przodków sprzed 2 mln lat kosteczki słuchowe, a zwłaszcza młoteczek, były podobne do naszych – informują naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Młoteczek, kowadełko i strzemiączko to tzw. kosteczki słuchowe. Już 2 mln lat temu u naszych przodków młoteczek wyglądał podobnie jak dziś. Naukowcy pod kierunkiem Rolfa Quama z Binghamton University w USA opisali kosteczki słuchowe u Paranthropus robustus i Australopithecus africanus. Oba gatunki pochodzą z Afryki Południowej, ze słynnych stanowisk Swartkrans i Sterkfontein.
Kosteczki słuchowe, ze względu na ich rozmiary i delikatność, znajdowane są niezwykle rzadko, mogą jednak dużo powiedzieć o przodkach człowieka.
W przeciwieństwie do pozostałych kości szkieletu, kosteczki słuchowe są w pełni uformowane i mają ostateczne rozmiary już u noworodka. Oznacza to, że ich kształt i rozmiar są pod silną genetyczną kontrolą, a przez to niosą całe bogactwo informacji związanych z ewolucją.
Międzynarodowy zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Hiszpanii, analizował zachowane kosteczki słuchowe, w tym cały „łańcuch kosteczek”, a więc młoteczek, kowadełko i strzemiączko, u Paranthropus robustus i Australopithecus africanus.
Młoteczek był bardzo podobny do ludzkiego. Pod względem kształtu i rozmiaru łatwo można go było odróżnić od jego ekwiwalentu u szympansów, goryli czy orangutanów. Jest to tym bardziej interesujące, że jeśli chodzi o wiele innych cech budowy czaszki, zębów i szkieletu, gatunki te zbliżone są do małp. Młoteczek zaś jest jednym z niewielu elementów szkieletu, który przypomina Homo sapiens.
Oznacza to, że zmiany anatomiczne w tej kości musiały pojawić się bardzo wcześnie na drodze ewolucji.
„Dwunożność i redukcja rozmiaru kłów były dotąd traktowane jako istotne cechy w ewolucji człowieka, ponieważ dostrzegane są w najstarszych ludzkich skamieniałościach. Nasze badania sugerują, że tę listę należy zaktualizować i włączyć do niej młoteczek” - wyjaśnia Quam.
Jednak w przeciwieństwie do młoteczka, dwie pozostałe kości przypominają bardziej te szympansów, goryli i orangutanów. Stanowią mieszaninę cech ludzkich i małpich.
Zespół planuje zrekonstruowanie ucha przodków człowieka. Dzięki modelowi trójwymiarowemu będzie można odtworzyć, jak słyszały parantropus i australopitek. Podobną próbę podjęto już wcześniej, w odniesieniu do skamieniałości neandertalczyka sprzed 500 tys. lat z Hiszpanii. Okazało się wówczas, że neandertalczycy słyszeli podobnie jak Homo sapiens.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.