WHO: nowy szczep koronawirusa zapewne może być przenoszony przez ludzi

Nowy szczep koronawirusa, który uśmiercił do tej pory 18 osób na Bliskim Wschodzie i w Europie, najprawdopodobniej może przenosić się z człowieka na człowieka - poinformował w niedzielę przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wicedyrektor generalny WHO Keiji Fakuda, który odwiedził Arabię Saudyjską, a więc największe skupisko zakażeń, powiedział dziennikarzom w Rijadzie, że do tej pory nie było dowodów, iż wirus jest w stanie przetrzymywać "przenoszenie w zbiorowościach" ludzkich.

"Największe obawy budzi fakt, że (istnienie) różnych skupisk (zakażeń) w kilku krajach (...) coraz bardziej skłania do hipotezy, iż kiedy dochodzi do bliskiego kontaktu, nowy szczep koronawirusa może przenosić się z osoby na osobę" - tłumaczył Fakuda.

Cytowany przez Reutera ekspert ds. zdrowia, który zastrzega anonimowość, powiedział, że "bliski kontakt" w tym kontekście oznacza przebywanie z zarażoną osobą w niewielkiej, zamkniętej przestrzeni przez dłuższy czas.

Według WHO na świecie potwierdzono 30 przypadków. Zmarło 18 chorych, w tym 11 w Arabii Saudyjskiej. W niedzielę francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało o drugim przypadku zarażenia, a resort zdrowia w Arabii Saudyjskiej, że zmarły kolejne dwie osoby.

Nowy wirus pojawił się po raz pierwszy w zeszłym roku na Bliskim Wschodzie.

Nowy szczep koronawirusa jest podobny do wirusa wywołującego SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), ale różni się też od niego, zwłaszcza tym, że szybko powoduje niewydolność nerek.

W 2003 roku SARS zabił w Chinach ponad 800 osób.(PAP)

cyk/ kar/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera