
Ile ptaków przelatuje nad Podlasiem i w jakiej są kondycji? To sprawdzają studenci Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), którzy jak co roku rozbili obóz nad zalewem Siemianówka. Wiosenna Akcja Siemianówka odbędzie się po raz jedenasty i potrwa do 5 maja.
„Studenci przez dwa tygodnie będą łapać w sieci, mierzyć i obrączkować ptaki odpoczywające nad Siemianówką podczas swoich wiosennych migracji. Zbiornik znajduje się bowiem na trasie tzw. kanału migracyjnego ptaków” – informuje rzecznik prasowy UwB Katarzyna Dziedzik.
Obozy organizowane są od 2002 roku. Zwykle dwukrotnie: podczas wiosennych i jesiennych ptasich przelotów. Akcja cieszy się wielkim uznaniem miłośników ptaków zarówno w kraju, jak i poza granicami. Obok Akcji Bałtyckiej jest to drugi pod względem liczby zmierzonych i zaobrączkowanych ptaków taki obóz w Polsce.
W liczeniu skrzydlatych gości nad Siemianówką mogą pomóc wszyscy zainteresowani. Studenci czekają na wolontariuszy. Oferują zakwaterowanie pod namiotem i wyżywienie za symboliczną opłatą. Choć warunki są polowe chętnych do takich działań nie brakuje.
Jak informuje Katarzyna Dziedzik, przy poprzednich akcjach w mierzeniu i obrączkowaniu ptaków pomagali nie tylko studenci z innych polskich uczelni, ale także prywatne osoby, a nawet goście z Anglii czy USA. Tegoroczna wiosenna Akcja Siemianówka z powodu długiej zimy jest później niż zwykle. Potrwa do 5 maja.
Kto chciałby dołączyć do studentów - i znaleźć się w obozowym grafiku - musi wcześniej zgłosić udział organizatorom. Można to zrobić mailowo pod adresem: akcjasiemianowka@wp.pl lub telefonicznie.
Wszystkie informacje - także regulamin akcji i mapa dojazdu do obozu - na stronie: www.siemianowka.namorzyn.pl
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.