Już nigdy nie będzie trzeba się zastanawiać, którą stroną podłączyć pendrive do portu USB, jeśli upowszechni się wynalazek studenta z AGH Jędrzeja Blauta. Do udoskonalonego przez Polaka gniazda USB wtyczkę będzie można wkładać... dowolną stroną.
"Podatne gniazdo USB typu A" otrzymało już złoty medal z wyróżnieniem na międzynarodowej wystawie wynalazczości w Genewie.
"Większość użytkowników pendrive’ów dostrzega dużą niewygodę przy wkładaniu urządzenia do komputera, ponieważ często umieszcza urządzenie złą stroną" – wyjaśnia Jędrzej Blaut z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Modyfikacja gniazda USB znajdującego się w komputerze ma zlikwidować ten problem.
Badacz wyjaśnia w rozmowie z PAP, że informacje z pendrive\'a do komputera dostają się przez 4 tzw. piny. "Kiedy popatrzymy na USB, widzimy plastikową listwę, a na niej cztery elementy metalowe, czyli piny" - wyjaśnia. Zarówno we wtyczce USB, jak i w standardowym gnieździe USB, piny znajdują się tylko po jednej stronie, a użytkownicy często nie umieją na pierwszy rzut oka rozpoznać, po której. Dlatego metodą prób i błędów sprawdzają, którą stroną włożyć pendrive do gniazdka.
Jędrzej Blaut postanowił więc zduplikować listwę z pinami, umieszczając ją też dodatkowo po przeciwnej stronie gniazda. Dzięki elastycznej konstrukcji, listwa portu z pinami dostosowuje się do ułożenia końcówki USB podłączanego urządzenia. W ten sposób wtyczka standardowego urządzenia USB będzie pasowała do gniazda niezależnie od tego, którą stroną włoży się ją do gniazda.
Zaproponowana przez studenta modyfikacja pozwala zachować standardowe gabaryty portu. Jest także kompatybilna ze wszystkimi generacjami portu USB. Innowator uważa, że zmiana konstrukcji portu mogłaby nastąpić przy okazji wprowadzenia nowego standardu USB, np. 4.0.
Już wcześniej próbowano rozwiązać problem z pendrive\'ami. Na rynku pojawiły się już klucze USB, których wtyczka jest tak zbudowana, że można ją włożyć dowolna stroną do standardowego gniazda komputera. Student AGH wpadł jednak na inny pomysł -zamiast modyfikować wtyczkę USB, zmodyfikował gniazdo USB. Dzięki temu do komputerów nowej generacji moglibyśmy bez chwili zastanowienia wsuwać dzisiejsze pendrivy.
"Wykonałem już wydruk trójwymiarowy, potwierdzający, że urządzenie będzie działać i przeprowadziłem podstawowe badania użyteczności tego urządzenia" - mówi PAP wynalazca z AGH. Wynalazca zaznacza, że zgłosił swoje rozwiązanie do ochrony patentowej. "Jestem na etapie poszukiwania inwestorów" - zdradza.
Student AGH otrzymał jeden z kilkunastu złotych medali z wyróżnieniem przyznanych na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie. Jego projekt oceniło kilkunastoosobowe, międzynarodowe jury, które przyznało mu najwyższą ocenę.
Blaut jest także laureatem ogólnopolskiego konkursu studenckiego "Konkurs na Pomysł" oraz tegorocznego konkursu „Student-Wynalazca” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Dzięki zwycięstwu w "Konkursie na Pomysł", jego rozwiązanie ma już zapewnioną ochronę patentową.
Więcej o sukcesach Polaków na wystawie w Genewie można przeczytać tutaj.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.