Bioinżynieria – nowy kierunek studiów na UP w Lublinie

Wiedzę z zakresu biotechnologii, nauk technicznych oraz kształtowania środowiska przyrodniczego połączy nowy kierunek studiów - Bioinżynieria, który utworzył Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Absolwenci nowego kierunku będą mogli prowadzić badania służące ochronie środowiska i rekultywacji terenów zdegradowanych, wspieraniu nowoczesnego rolnictwa i przetwórstwa żywności oraz mające zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu wykorzystujących nowoczesne technologie z zastosowaniem żywych organizmów, m.in. w farmacji.

„Umiejętne połączenie wiedzy technicznej i biologicznej z technikami molekularnymi będzie w niedalekiej przyszłości główną siłą napędzającą rozwój gospodarczy z zachowaniem równowagi środowiska. Środowiska te, które zostały już zdegradowane, mogą zostać zrewitalizowane w wyniku połączonych działań technicznych z wykorzystaniem odpowiednio dobranych i ukształtowanych organizmów” – powiedział dziekan Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Krzysztof Kowalczyk.

Studenci bioinżynierii będą zdobywać wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych obejmującą m.in. znajomość procesów zachodzących na poziomie molekularnym i komórkowym oraz w środowisku przyrodniczym. Absolwenci mają być przygotowani do obsługi aparatury badawczej, wykonywania analiz materiału biologicznego oraz projektowania procesów biologicznych.

„Studia z podobnego zakresu są prowadzone w uniwersytetach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Japonii. W Polsce tak sprofilowana bioinżynieria będzie pierwszym, unikalnym kierunkiem” - podkreślił Kowalczyk.

Studia na nowym kierunku rozpoczną się od października roku akademickiego 2013/2014. Będą to studia pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci studiów pierwszego stopnia, które będą trwały 3,5 roku, otrzymają tytuł inżyniera, a absolwenci półtorarocznych studiów drugiego stopnia – tytuł magistra inżyniera. Nie wiadomo jeszcze, ile miejsc będzie na nowym kierunku studiów.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera