Uczelnie i instytucje

Lublin/ Prof. Krzysztof Kowalczyk ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Przyrodniczego

21.10.2022. Prof. dr. hab. Krzysztof Kowalczyk. PAP/Karol Zienkiewicz
21.10.2022. Prof. dr. hab. Krzysztof Kowalczyk. PAP/Karol Zienkiewicz

Prof. Krzysztof Kowalczyk został ponownie wybrany w środę na rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Drugą czteroletnią kadencję rozpocznie 1 września br.

Rzecznik prasowy uczelni Monika Jaskowiak poinformowała, że w wyborach rektorskich na kadencję 2024-2028 ważny głos oddało 141 spośród 142 elektorów. Na prof. Kowalczyka, który kieruje uczelnią od 2020 r., zagłosowało 135 osób, a 6 było przeciw, co oznacza 95,7 proc. poparcia.

Prof. Kowalczyk w swoim programie wyborczym, jako kluczowe zadania na drugą kadencję wskazał utrzymanie uzyskanych osiągnięć badawczych, dydaktycznych, wizerunkowych, a także sprawne zarządzanie i rozwój uczelni. "Kluczowa dla rozwoju uczelni będzie realizacja badań naukowych gwarantujących uzyskanie wartościowych wyników, które wnoszą postęp w rozwój nauki" – zapowiedział podczas spotkania ze społecznością akademicką.

Prof. Kowalczyk zamierza też popierać wszelkie inicjatywy dotyczące pozyskiwania środków krajowych i zagranicznych na badania. "Najlepsi pracownicy byli nagradzani nagrodami rektora i otrzymywali dodatki za wykonywaną dodatkową pracę. To jest strategia, którą będę dalej realizował" – zapewnił rektor UP.

Obecny rektor jest dyrektorem Instytutu Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin UP i przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Weterynarii Oddziału Lubelskiego PAN. Opublikował jako autor lub współautor 275 prac naukowych, 114 komunikatów i doniesień naukowych oraz 2 monografie. Jest współautorem 9 patentów, 17 wzorów użytkowych oraz 75 wdrożeń produktów z zakresu biotechnologii i hodowli roślin. Prowadzi wykłady i seminaria dla studentów z kierunków: biotechnologia, bioinżynieria, rolnictwo, leśnictwo i agrobiznes.

Wyższą Szkołę Rolniczą w Lublinie utworzono we wrześniu 1955 r. W 1972 r. przekształciła się w Akademię Rolniczą. W 2008 r. nazwę zmieniono na Uniwersytet Przyrodniczy.

Uczelnia kształci na 51 kierunkach prowadzonych w ramach siedmiu wydziałów. Współpracuje z instytucjami naukowo-badawczymi m.in. w Belgii, Chinach, Rosji, Słowacji, Ukrainie oraz we Włoszech. Zatrudnia blisko 1700 pracowników, w tym ponad 800 nauczycieli akademickich.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera