Od lat 70. ubiegłego wieku podwoiła się powierzchnia naszego globu nawiedzana przez susze - ogłosiły w piątek 15 marca w Genewie agencje ONZ wyspecjalizowane w śledzeniu zmian klimatycznych.
Ta najbardziej niszczycielska klęska naturalna, która uderza w podstawy bytu ogromnych rzesz ludności zależnej od rolnictwa, powoduje roczne straty rzędu 6 do 8 miliardów dolarów (4,6 do 6,1 miliarda euro).
To konkluzja raportu dotyczącego klęski suszy, który ogłosiły trzy wyspecjalizowane instytucje światowe: Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD), których eksperci zakończyli tygodniowe obrady w Genewie.
Na zakończenie tych prac uchwalono deklarację, która wzywa rządzących do zastosowania w ich krajach polityki polegającej na zapobieganiu suszom, zamiast tradycyjnego reagowania na klęski suszy w postaci prób łagodzenia ich następstw.
Uczestnicy obrad szczególną uwagę poświęcili sytuacji w Afryce, jednym z regionów świata najbardziej dotkniętych klęską suszy, która sprawia, że ponad 10 milionów osób, w tym 1,4 miliona dzieci, na tym kontynencie cierpi wskutek klęski dotkliwego głodu. (PAP)
ik/ mc/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.