
Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy otrzymał 4 mln dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zakup rezonansu magnetycznego. Sprzęt posłuży przede wszystkim do diagnostyki układu nerwowego i krążenia zwierząt.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka wrocławskiej Uniwersytetu Przyrodniczego Małgorzata Wanke-Jakubowska, aparatura diagnostyczna, którą uczelnia zamierza zakupić, trafi do Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych.
Budowa Centrum zakończyła się w połowie 2012 r. Uczelnia otrzymała na realizację inwestycji 1,3 mln zł ze środków unijnych.
„Centrum świadczy usługi w zakresie eksperymentalnego testowania innowacyjnych technologii biologicznych i medycznych (...) Jego bazę stanowi zwierzętarnia dla dużych zwierząt, pomieszczenia laboratoryjno-badawcze: pracownia angiograficzna i elektrofizjologiczna, pracownia ultrasonograficzna i elektrokardiograficzna, laboratorium diagnostyki obrazowej, pracownia rezonansu magnetycznego oraz pracownia tomografii komputerowej, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla ludzi i zwierząt” - podała rzeczniczka.
Rezonans magnetyczny posłuży naukowcom do prowadzenia diagnostyki układu nerwowego i krążenia. Dzięki urządzeniu będą również diagnozowane choroby układu pokarmowego oraz oddechowego.
Obecnie na wyposażeniu Centrum znajdują się m.in. ultrasonograf kliniczny z głowicą elektroniczną i videoprinter oraz wielofunkcyjny komputerowy systemu EKG.
PAP - Nauka w Polsce
pdo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.