Poranna filiżanka kawy pomaga się wybudzić śpiochom i dobrze wpływa na pamięć. Nowe badania opisane w "Science" wskazują na to, że działa też na pszczoły, poprawiając ich pamięć do pewnych kwiatów, do których chętniej i częściej później wracają.
Oprócz koktajlu cukrów, kwiatowy nektar zawiera też inne związki, m.in. kofeinę i nikotynę. Substancje te, w dużym stężeniu są gorzkie, co zniechęca roślinożerne zwierzęta. Nektar roślin cytrusowych i kawowców ma jej jednak najwyraźniej niewiele - tyle, że nie zniechęca owadów. Ich kwiaty są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły - zauważają autorzy publikacji, Geraldine Wright z brytyjskiego Newcastle University i jej współpracownicy z Wielkiej Brytanii i USA.
Po serii testów naukowcy ci stwierdzili, że pszczoły żerujące na roztworze cukru z dodatkiem kofeiny trzy razy lepiej niż zwykle zapamiętują pojawiający się przy okazji zapach, i że umieją go rozpoznać jeszcze po upływie doby. Dwa razy więcej pszczół niż przeciętnie pamiętało ten zapach jeszcze trzy dni później.
Zdaniem dr Wright obecność kofeiny w nektarze jest korzystna zarówno dla pszczół, jak i roślin. "Pszczołom uwijającym się między kwieciem trudno jest zapamiętywać cechy każdej z roślin. Wygląda na to, że kofeina pomaga im pamiętać, gdzie znajdują się zawierające ją kwiaty" - mówi. Obecność kofeiny w nektarze może więc sprawiać, że pszczoły zajmują się jednymi roślinami bardziej skrupulatnie, niż innymi - dodaje.
Na obecności kofeiny korzystają też pszczoły. Pamiętając drogę do konkretnych kwiatów mniej czasu tracą na poszukiwania i szybciej obławiają się dużą ilością smakołyku. W przyszłości naukowcy sprawdzą, czy ich kontakt z kofeiną nie wiąże się także z niepożądanymi efektami. (PAP)
zan/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.